Home / SVET / Američania obvinili Rusov, že ohrozujú dohodu o kontrole jadrových zbraní

Američania obvinili Rusov, že ohrozujú dohodu o kontrole jadrových zbraní

1.2.2023 (Webnoviny.sk) – Ruské odmietnutie povoliť obnovenie inšpekcií ohrozuje dohodu o jadrových zbraniach Nový START a celkovo americko-ruskú kontrolu zbrojenia.

V posudku, ktorý dostal americký Kongres, to uvádza ministerstvo zahraničia. Podľa neho tiež môže Rusko za to, že krajiny neobnovili rokovania, ktoré si dohoda vyžaduje.

Nový START bol pozastavený

Vzájomné inšpekcie amerických a ruských vojenských zariadení na základe dohody o obmedzení strategických útočných zbraní Nový START krajiny pozastavili v dôsledku šírenia koronavírusu v marci 2020.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Americko-ruský výbor pre dohľad implementácie dohody sa naposledy stretol v októbri 2021, ale Rusko potom v auguste 2022 jednostranne prerušilo spoluprácu s ustanoveniami zmluvy o inšpekciách na protest proti americkej podpore Ukrajiny.

Americké sankcie na Rusko

Ruské ministerstvo zahraničia vlani v auguste uviedlo, že oznámilo USA, že dočasne pozastavuje inšpekcie na mieste, ktoré vyžaduje zmluva.

Americké sankcie na Rusko pre jeho inváziu na Ukrajine podľa Moskvy zmenili podmienky medzi krajinami a USA tiež podľa nej blokovali Rusov, aby nemohli vykonávať ich inšpekcie v amerických zariadeniach.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Americké ministerstvo zahraničia tvrdenia o blokovaní inšpekcií poprelo. Úsilie o kontrolu jadrových zbraní medzi USA a Ruskom je podľa Washingtonu nevyhnutné pre bezpečnosť USA, ich spojencov a celého sveta.

Viac k témam: Americký kongres, Dohoda START, Jadrové zbrane, Nový START, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania obvinili Rusov, že ohrozujú dohodu o kontrole jadrových zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka (video)

Rozhodnutie musí ešte odobriť vláda, pričom jedného sudcu spomedzi kandidátov nakoniec zvolí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

Jeden komentár

  1. konecne uz Rusko kasle na obvinovania Ruska americanmi…amikom treba jasne ukazat ze nic uz nebude tak ako si oni praju bez ohladu na to co chce druha strana…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *