Home / SLOVENSKO / Starostovia obcí v okresoch Svidník a Humenné vyhlásili II. stupeň povodňovej aktivity

Starostovia obcí v okresoch Svidník a Humenné vyhlásili II. stupeň povodňovej aktivity

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Vzhľadom na stúpajúce hladiny niektorých riek na východnom Slovensku vyhlásili starostovia niekoľkých obcí v Prešovskom kraji povodňovú aktivitu.

Týka sa to najmä okresov Svidník a Humenné. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) mapujú situáciu na jednotlivých vodných tokoch. Od štvrtkového večera je v teréne celkovo 175 vodohospodárov s 56 kusmi techniky. Použilo sa 350 vriec a osem ton piesku. Informoval o tom hovorca SVP Marián Bocák.

Okres Svidník: Radomka a prítoky

Ako uviedol, starostka obce Radoma (okrese Svidník) vyhlásila II. stupeň povodňovej aktivity na toku Radomka a prítokoch. Vplyvom zrážok tu dochádzalo k výraznému vzostupu vodnej hladiny na toku Radomka v obci Radoma, kde hladina miestami dosahovala úroveň brehovej čiary.

Vzhľadom na výrazný vzostup vodnej hladiny na tomto toku a prítokoch v obci Matovce (okres Svidník) vyhlásil starosta obce na uvedených tokoch II. stupeň povodňovej aktivity predošlého dňa.

Správca toku, naopak, ukončil zabezpečovacie práce na toku Kapišovka v obci Nižná Písaná (okres Svidník), kde starosta obce odvolal II. stupeň povodňovej aktivity v obci k 12:00 predošlého dňa. „Situácia na toku v obci sa stabilizovala,“ skonštatoval Bocák.

Okres Humenné: Ondavka a prítoky

Starostka obce Ohradzany (okres Humenné) vyhlásila vo štvrtok 19. januára o 14:45 II. stupeň povodňovej aktivity na toku Ondavka a prítokoch v katastrálnom území obce. Vplyvom zrážkovej činnosti tu dochádzalo k výraznému vzostupu vodnej hladiny na toku Ondavka a prítokoch v obci.

Aj na ostatných vodných tokoch bol v priebehu predošlého dňa pozorovaný vzostup vodných hladín nad úrovňou stupňov povodňovej aktivity,“ konštatoval Bocák.

Konkretizoval, že úroveň I. stupňa povodňovej aktivity bola prekročená na toku Ondava pri Stropkove a Miňovciach (okres Stropkov), na toku Topľa pri Hanušovciach nad Topľou a Sečovskej Polianke (obe okres Vranov n/Topľou), na toku Cirocha v profile Snina, na toku Laborec pri Koškovciach (okres Humenné) a v Košickom kraji na prítoku do nádrže Zemplínska Šírava v profile Michalovce – Žabiany a na toku Okna v profile Remetské Hámre (okres Sobrance).

Očakávajú ustálenie hladín

Ako uviedol Bocák, podľa hydrologickej prognózy by sa v piatok mala povodňová aktivita na Slovensku ustáliť pri vysokých hladinách a očakáva sa odvolávanie stupňov povodňovej aktivity.

V najbližšej dobe sa očakáva stabilné počasie bez výraznej zrážkovej činnosti. Po ustálení hladín správca začal so zabezpečovacími prácami po povodniach na miestach,“ dodal hovorca SVP.

Viac k témam: Povodne, Povodňová aktivita
Zdroj: Webnoviny.sk – Starostovia obcí v okresoch Svidník a Humenné vyhlásili II. stupeň povodňovej aktivity © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na muníciu pre Ukrajinu sa vyzbieralo už viac ako 3,5 milióna eur. O slovenskej zbierke píšu aj zahraničné médiá

Zbierka na múniciu pre Ukrajinu bude aj naďalej pokračovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *