Home / SVET / Svet je v „zúfalom stave“, tvrdí generálny tajomník OSN Guterres

Svet je v „zúfalom stave“, tvrdí generálny tajomník OSN Guterres

18.1.2023 (Webnoviny.sk) – Svet je v „zúfalom stave“ v dôsledku množstva prepojených výzev, vrátane klimatickej zmeny a ruskej vojny na Ukrajine, ktoré sa „hromadia ako autá v reťazovej nehode“. V stredu to počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose povedal generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Najvážnejšie úrovne geopolitických rozporov a nedôvery za celé generácie“ podľa Guterresa podkopávajú snahy o riešenie globálnych problémov, ktoré zahŕňajú rozširujúcu sa nerovnosť, krízu životných nákladov vyvolanú rastúcou infláciou a problémami s energiami, pretrvávajúce vplyvy pandémie COVID-19, narušenia dodávateľských reťazcov a ďalšie.

Klimatické zmeny sú existenčnou výzvou ľudstva

Za „existenčnú výzvu“ pritom označil klimatickú zmenu a pripomenul, že globálny záväzok na obmedzenie zvýšenia teploty na Zemi na maximálne 1,5 stupňa Celzia sa „už takmer rozplynul ako dym“.

Guterres, ktorý je jednou z najhlasnejších svetových osobností, čo sa týka klimatickej zmeny, tiež spomenul nedávnu štúdiu, ktorá odhalila, že vedci z amerického energetického gigantu ExxonMobil už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia urobili pozoruhodne presné predpovede týkajúce sa vplyvov klimatickej zmeny, i keď firma samotná verejne spochybňuje existenciu globálneho otepľovania.

Minulý týždeň sme sa dozvedeli, že istí výrobcovia fosílnych palív si boli už v sedemdesiatych rokoch plne vedomí, že ich hlavný produkt pečie našu planétu,“ poznamenal v príhovore.

Vojna skončí, no bude to v blízkej budúcnosti?

Generálny tajomník OSN nevidí optimisticky ani možný skorý koniec ruskej vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Táto vojna sa skončí. Všetko má svoj koniec. Nemyslím si však, že by sa skončila v blízkej budúcnosti,“ vyjadril sa Guterres, podľa ktorého je pre hlboké historické rozdiely medzi Ruskom a Ukrajinou zložitejšie nájsť riešenie založené na medzinárodnom práve, ktoré rešpektuje územnú celistvosť.

Pre túto chvíľu si nemyslím, že by sme mali šancu presadzovať alebo sprostredkovať seriózne rokovania o dosiahnutí mieru v krátkom čase,“ dodal.

Viac k témam: energetická kríza, Inflácia, Klimatická kríza, Koronavírus, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Svet je v „zúfalom stave“, tvrdí generálny tajomník OSN Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Okupovaným Mariupoľom sa ozvalo päť hlasných explózií, nad mestom vraj bolo vidieť množstvo ruských lietadiel

Výbuchy podľa poradcu starostu pravdepodobne nastali na mieste, na ktoré Rusi nedávno prisunuli systémy protivzdušnej obrany a ďalšiu vojenskú techniku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *