Home / SLOVENSKO / Matovič už lotériou lákal ľudí na očkovanie proti COVID-19, teraz chce dávať odmeny za účasť vo voľbách

Matovič už lotériou lákal ľudí na očkovanie proti COVID-19, teraz chce dávať odmeny za účasť vo voľbách

17.1.2023 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. januára 2023, 13:04

Hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce zaviesť odmenu za účasť na parlamentných voľbách vo výške desiatich percent zo všetkých poplatkov štátu.

Počíta s tým návrh, ktorý predkladajú do parlamentu poslanci OĽaNO, vrátane šéfa hnutia Igora Matoviča.

Rozhodla o tom anketa

Uvedené opatrenie bolo súčasťou ankety hnutia OĽANO „rozhodni.to“, v rámci ktorej sa 78 percent zúčastnených obyvateľov vyjadrilo, že podporuje myšlienku odmeňovania účasti na voľbách,“ zdôvodnili predkladatelia.

Zľava by sa týkala len fyzických osôb – nepodnikateľov. Podľa návrhu má okrsková volebná komisia voličovi na požiadanie vydať potvrdenie o účasti na parlamentných voľbách na ceninovom papieri obsahujúcom bezpečnostné prvky. Volič si zľavu uplatní pri rôznych správnych poplatkoch priamo v klientskom centre, na príslušnom úrade alebo elektronicky.

Návrhom chcú dosiahnuť viacero cieľov

Návrh chce ďalej znížiť započítanie prednostných hlasov vo voľbách do parlamentu a vo voľbách do Európskeho parlamentu z troch percent na jedno percento, legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou a zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov aj vo voľbách do orgánov samosprávy do domácností.

Pri regionálnom referende poslanci navrhujú znížiť počet potrebných podpisov pod petíciu na 10 percent a znížiť kvórum na 25 percent. V prípade miestneho referenda v mestách Bratislava a Košice chcú znížiť počet potrebných podpisov pod petíciu na 20 percent a znížiť kvórum na 25 percent.

Zároveň chcú zrušiť povinnosť poskytovať transparentný účet pre banky, ktoré nevedú platobné účty spotrebiteľom a znížiť požadovanú hranicu získaných hlasov vo voľbách do orgánov samosprávy pre aktívnu žalobnú legitimáciu neúspešného kandidáta pre napadnutie platnosti a ústavnosti volieb.

Viac k témam: Anketa, Odmena, Parlamentné voľby, Prezidentské voľby, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby)
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič už lotériou lákal ľudí na očkovanie proti COVID-19, teraz chce dávať odmeny za účasť vo voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegrini nevylučuje obvinenie voči jeho osobe, keď vidí čoho je schopný Matovič a jeho kumpáni

Peter Pellegrini zdôraznil, že on sám žiadny trestný čin nespáchal a ani nemá vedomosť o tom, že by sa voči nemu viedlo nejaké vyšetrovanie.

Jeden komentár

  1. no povedzte nie je toto bohumily clovek, ktory kde sa obrati rozdava pospolitemu ludu dukaty?…cely zivot som si myslel, ze Juraj Janosik pochadzal z Terchovej ale chyba lavky, pochadza z Trnavy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *