Home / KULTÚRA / Film a TV / Zomrela Gina Lollobrigida, bola hereckou hviezdou v Európe i v Hollywoode

Zomrela Gina Lollobrigida, bola hereckou hviezdou v Európe i v Hollywoode

16.1.2023 (Webnoviny.sk) – Vo veku 95 rokov zomrela talianska herečka Gina Lollobrigida. Informuje o tom spravodajský web denníka The Guardian s odvolaním sa na talianske noviny Corriere della Sera, podľa ktorých bola umelkyňa už „istý čas hospitalizovaná“.

Rodáčka z talianskeho Subiaca patrila k najpopulárnejším európskym herečkám 50. a 60. rokov. V mladosti sa venovala modelingu a súťažiam krásy, pričom v roku 1947 bola tretia v Miss Italia. Hereckou hviezdou bola nielen v Európe, ale aj v Hollywoode.

Medzi jej najznámejšie filmy patria Krásky noci (1952) a Fanfán Tulipán (1952), v ktorých hrala s Gérardom Philipom, komédie Chlieb, láska a fantázia (1953) a Chlieb, láska a žiarlivosť (1954), v ktorých hrala s Vittoriom de Sicom, a Chrám Matky Božej v Paríži (1956), kde bol jej partnerom Anthony Quinn.

Dva razy ju nominovali na Zlatý glóbus – v roku 1969 za film Dobrý deň, pani Campbellová a v roku 1985 za účinkovanie v seriáli Falcon Crest.

V sedemdesiatych rokoch sa Lollobrigida zväčša stiahla od herectva a sústredila sa na fotografiu, pričom vydala niekoľko kolekcií. Objektmi jej snímok boli známe osobnosti ako Henry Kissinger, Jurij Gagarin či Grace Kelly a podarilo sa jej tiež získať exkluzívne interview s vtedajším kubánskym vodcom Fidelom Castrom. Venovala sa i maľovaniu a sochárstvu. V roku 1999 neúspešne kandidovala do Európskeho parlamentu.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrela Gina Lollobrigida, bola hereckou hviezdou v Európe i v Hollywoode © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nominácie na Zlaté maliny sú známe, anticenu môže získať aj oscarový herec Tom Hanks

Nomináciám na Zlaté maliny vládne životopisný film Blondínka o Marilyn Monroe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *