Home / SVET / Nemecká ministerka obrany Lambrechtová oznámila rezignáciu, dlhodobo čelila kritike a tlak rastie aj na Scholza

Nemecká ministerka obrany Lambrechtová oznámila rezignáciu, dlhodobo čelila kritike a tlak rastie aj na Scholza

16.1.2023 (Webnoviny.sk) – Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová v pondelok oznámila svoju rezignáciu. Politička, ktorá dlhodobo čelí kritike, vo vyhlásení informovala, že svoju žiadosť o rezignáciu predložila kancelárovi Olafovi Scholzovi. Uviedla pritom, že „mesiace mediálnej pozornosti zameranej na moju osobu“ stáli v ceste vecnej debate o armáde a nemeckej bezpečnostnej politike.

Meno nástupcu nie je známe

V popredí musí stáť hodnotná práca vojakov a mnohých ľudí na mojom ministerstve,“ vyhlásila. Meno jej možného nástupcu zatiaľ nie je známe.

Päťdesiatsedemročná Lambrechtová sa ujala postu ministerky obrany v decembri 2021 po nástupe Scholzovej vlády. Kritici dlhodobo hovoria o tom, že viesť rezort obrany je nad jej schopnosti, Scholz však stál za ňou a v decembri ju označil za špičkovú ministerku obrany.

Ministerka čelila kritike pre nemeckú vojenskú pomoc Ukrajine počas vojny s Ruskom, nešťastnú komunikáciu či let vojenským vrtuľníkom, na ktorý vzala jej 21-ročného syna.

Tlak na Scholza

Rezignácia Lambrechtovej pritom prichádza v čase, keď rastie tlak na Scholza, aby urobil ďalší významný krok v rámci vojenskej pomoci Ukrajine a odobril dodanie tankov Leopard 2.

Nemecko už tento mesiac súhlasilo, že krajine dodá 40 obrnených vozidiel Marder a batériu protivzdušnej obrany Patriot a už skôr Kyjevu poskytlo napríklad húfnice a systémy protivzdušnej obrany. Niektorí členovia vládnej koalície sa však už dlho sťažujú na Scholzovu váhavosť zvýšiť pomoc Ukrajine.

Viac k témam: Nemecká ministerka, Nemecký kancelár, Odstúpenie z funkcie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecká ministerka obrany Lambrechtová oznámila rezignáciu, dlhodobo čelila kritike a tlak rastie aj na Scholza © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *