Home / SLOVENSKO / Najvyšší súd prejedná odvolanie odsúdeného na doživotie, mohol byť psychicky chorý

Najvyšší súd prejedná odvolanie odsúdeného na doživotie, mohol byť psychicky chorý

14.1.2023 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR by mal v utorok 17. januára prejednať odvolanie Jána R., ktorý bol v októbri minulého roku za vraždu dvoch ľudí a pokusy zabiť ďalších neprávoplatne odsúdený na doživotný trest. Špecializovaný trestný súd obžalovaného uznal za vinného z dvoch skutkov vraždy, jednej vraždy v štádiu pokusu, jednej úkladnej vraždy v štádiu pokusu, ako aj z neoprávnenej držby viacerých pištolí, samopalu a munície.

Priznal vinu

Obžalovaný na začiatku procesu priznal vinu, pred súdom však naznačoval, že by mohol byť psychicky chorý. To ale znalecký posudok nepotvrdil.

Podľa obžaloby sa prvý skutok stal v januári 2015 vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok), kde obžalovaný na čerpacej stanici zastrelil Erika K. Druhý skutok sa odohral v máji 2017, keď sa Ján R. v blízkosti obce Holumnica (okres Kežmarok) pokúsil zastreliť Štefana B. a Danu F. Tretí skutok sa stal v apríli 2019, keď obžalovaný v lesnom poraste v katastri mesta Levoča zastrelil Jozefa L.

Strieľal na policajnú hliadku

Polícii sa prípady podarilo objasniť na základe dôkazov získaných pri vyšetrovaní prípadu útoku na verejného činiteľa. Ján R. totiž v júni 2021 pri Liptovskom Hrádku (okres Liptovský Mikuláš) strieľal na dvojčlennú policajnú hliadku, ktorá ho chcela skontrolovať.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry následne všetky prípady spojil na spoločné konanie a streľbu na policajtov tiež kvalifikoval ako pokus o vraždu. Obžaloba voči Jánovi R. zahŕňala tiež nedovolené ozbrojovanie.

Motív väčšiny skutkov sa nepodarilo preukázať, keďže Ján R. odmietol vypovedať. V prípade vraždy Erika K.sa však uvádzal finančný motív.

Viac k témam: Doživotný trest, Súdy, Vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd prejedná odvolanie odsúdeného na doživotie, mohol byť psychicky chorý © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Proces výberu riaditeľa SND je v rozpore so zákonom, tvrdí advokátska kancelária

Na základe právnych predpisov by malo ministerstvo vymenovať riaditeľa SND na základe výberového konania alebo priamym oslovením, MK SR však vyhlásilo verejné vypočutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *