Home / SVET / Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku

Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku

11.1.2023 (Webnoviny.sk) – Nedávny nález predmetov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ukrývali ich židovskí majitelia počas druhej svetovej vojny, je podľa predstaviteľov mesta Lodž veľmi vzácny objav.

Cenný nález

Úrady v spomenutom meste v centrálnej časti Poľska uviedli, že približne 400 predmetov našli minulý mesiac pri renovácii domu a dvora.

„Obyvatelia, ktorí tieto veci zakopali, tak urobili s najväčšou pravdepodobnosťou v domnienke, že sa pre ne jedného dňa vrátia, že ich budú môcť získať,“ povedal námestník starostu Lodže Adam Pustelnik.

Ukryté predmety

Nález obsahoval napríklad postriebrený riad či predmety dennej potreby. Veci boli zabalené v drevenej škatuli, a pobalené do novinového papiera. Odborníci sa domnievajú, že predmety boli ukryté na začiatku druhej svetovej vojny. Odovzdajú ich mestskému archeologickému múzeu.

Dom, kde boli predmety nájdené, sa nachádza tesne za niekdajšou hranicou bývalého geta. Nemeckí okupanti založili židovskú štvrť v Lodži vo februári 1940 a do augusta 1944 v nej bolo asi 200-tisíc Židov z celej Európy. Väčšina väzňov zomrela tam alebo v koncentračných táboroch.

Viac k témam: Nález
Zdroj: Webnoviny.sk – Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské rakety S-300 zasiahli univerzitu a obytnú oblasť v Charkove, zranili sa pritom piati ľudia

Podľa úradu regionálnej prokuratúry jeden človek bol zranený, keď ruská raketa zasiahla univerzitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *