Home / SLOVENSKO / Súd bude v kauze vraždy Jána Kuciaka pojednávať ešte šesťkrát, najbližšie už o niekoľko dní

Súd bude v kauze vraždy Jána Kuciaka pojednávať ešte šesťkrát, najbližšie už o niekoľko dní

6.1.2023 (Webnoviny.sk) – V kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho je na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vytýčených ešte šesť termínov hlavného pojednávania.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, najbližšie sa má uskutočniť 11. januára, pričom aj ostatné sú nariadené na január.

Najvyšší súd zrušil rozsudok

V priebehu pojednávaní na jeseň 2022 sa súd zaoberal predovšetkým listinnými dôkazmi, pričom už vypočul všetkých svedkov pôvodne navrhnutých prokuratúrou. Je preto predpoklad, že kauza sa v tomto roku na prvostupňovom súde ukončí.

Najvyšší súd (NS) SR v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne.

Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla minulého roku.

Príprava vrážd prokurátorov

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd bude v kauze vraždy Jána Kuciaka pojednávať ešte šesťkrát, najbližšie už o niekoľko dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Eurovoľby by vyhralo Progresívne Slovensko, nasledujú strany Smer a Hlas

Progresívne Slovensko by získalo štyri mandáty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *