Home / KULTÚRA / Divadlo / Divadlo Nová Scéna sa dohodlo so Starým Mestom a konečne odkúpilo priestory, v ktorých už roky sídli

Divadlo Nová Scéna sa dohodlo so Starým Mestom a konečne odkúpilo priestory, v ktorých už roky sídli

14.12.2022 (Webnoviny.sk) – Divadlo Nová scéna (DNS) v Bratislave získalo od Starého Mesta nebytové priestory, v ktorých pôsobí. Ako informovala PR manažérka DNS Zuzana Šebestová, zmluvu o odpredaji priestorov v stredu podpísali generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová a starosta mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Matej Vagač.

Na podpise zmluvy v priestoroch DNS sa zúčastnila aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Štát, ako zriaďovateľ divadla, zaplatí za priestory sumu 3,66 milióna eur.

Vlastníctvo je pre divadlo kľúčové

Poslanci Starého Mesta schválili predaj dvoch nebytových priestorov s rozlohou približne 8 400 metrov štvorcových na utorkovom zastupiteľstve. Podmienkou predaja je zachovanie činnosti divadla na minimálne 20 rokov. Mestská časť získa z predaja polovicu sumy, druhá časť pôjde do rozpočtu magistrátu, ktorý je vlastníkom priestorov.

Vlastníctvo priestorov bolo pre nás vždy kľúčové. Sme radi, že ministerstvo kultúry a štát s kúpou súhlasili,“ povedala riaditeľka Fašiangová.

Nájom nedokázal pokryť náklady

Nebytové priestory sú v majetku hlavného mesta Bratislavy a v správe Starého Mesta, od ktorého si ich divadlo prenajíma od roku 1994. Na základe zmluvy z roku 2004 uhrádzalo Divadlo Nová scéna, príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, mestskej časti mesačné nájomné 1 547 eur, čo predstavuje ročný nájom v hodnote 18 563 eur.

Sumu za prenájom stanovenú v roku 2004 sa mestská časť niekoľkokrát pokúšala navýšiť, vždy však neúspešne,“ priblížila hovorkyňa Starého Mesta Martina Karmanová s tým, že nízke nájomné nedokázalo mestskej časti pokryť výrazné náklady spojené so sanáciou priestorov. Ako dodala, ani vedenie divadla nemohlo zabezpečiť rekonštrukcie spojené s realizáciou činností, na ktoré bolo zriadené, keďže priestory im nepatrili.

Viac k témam: divadelná kultúra, Divadlo, Nebytové priestory, Prenájom priestorov, Rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Divadlo Nová Scéna sa dohodlo so Starým Mestom a konečne odkúpilo priestory, v ktorých už roky sídli © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo veku 59 rokov zomrel slovenský publicista, divadelník a hudobník Lajo Slimák

Na jeseň v roku 2001 mal Slimák vážnu autonehodu, pri ktorej utrpel zranenie krčnej chrbtice a ochrnul temer na celé telo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *