Home / SLOVENSKO / Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

7.12.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej. Ocenenie jej bolo udelené za neúnavnú snahu o ochranu a presadzovanie demokracie.

Ocenený aj prezident Zelenskyj

Spolu so slovenskou hlavou štátu sú laureátkami aj moldavská prezidentka Maia Sandu a litovská premiérka Ingrida Simonyte.

Cenu získal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ocenený bol za odvahu ukrajinského ľudu, ktorý pod jeho vedením bráni demokraciu.

Cenu udeľuje Americký Národný demokratický inštitút. Na galavečere sa prezidentka Čaputová osobne nezúčastnila. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Demokracia sa dostáva pod tlak

Čaputová je presvedčená, že je potrebné odstraňovať nedostatky demokracie, ktorých sme si vedomí, no nie samotnú demokraciu.

„Tlak, pod ktorý sa demokracia dostáva na Slovensku, v Európe aj v USA, ma znepokojuje. Demokracia trpí, keď ju neobraňujeme. O čo viac sa o ňu staráme, o to je silnejšia. Ukazuje sa preto, že misia Madeleine Albrightovej sa ešte ani zďaleka neskončila, a tak vnímam aj toto ocenenie. Najlepší spôsob, ako si Madeleine Albrightovú zapamätať, je zachovať jej odkaz a dokončiť spoločne to, čo začala,“ uviedla vo svojom ďakovnom videopríhovore.

Prezident Národného demokratického inštitútu Derek Mitchell nepovažuje za náhodné, že tri európske líderky, ktoré aj v časoch výziev stoja za demokraciou, sú medzi prvými laureátkami ceny pomenovanej po bývalej americkej ministerke zahraničných vecí.

Viac k témam: Cena za demokraciu Madeleine Albrightovej, Prezidentka SR, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficova vláda chce zrušiť Radu pre štátnu službu, ktorú pred rokmi sama navrhla. SaS považuje návrh za nelegitímny

Každý rok narastá nielen počet štátnych úradníkov, dohodárov, ale aj osobné platy, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 5 000 do 20-tisíc eur, poukázal Vladimír Ledecký.

Jeden komentár

  1. tak to uz je skutocna vyhra vyfasovat vyznamenanie pomenovane po „balkanskej mäsiarke“…tejto slúžke to ale aj celkom pasuje…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *