Home / SVET / Zomrel čínsky exprezident Ťiang Ce-min, podľahol ťažkej chorobe

Zomrel čínsky exprezident Ťiang Ce-min, podľahol ťažkej chorobe

30.11.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku 96 rokov zomrel v stredu bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min, ktorý krajinu vyviedol z izolácie po tom, ako armáda v roku 1989 brutálne potlačila prodemokratické protesty na Námestí nebeského pokoja a podporoval ekonomické reformy, ktoré viedli k desaťročiu prudkého rastu.

Podľa štátnej televízie a agentúry Sin-chua skonal Ťiang v dôsledku leukémie a zlyhania orgánov v Šanghaji, kde v minulosti pôsobil ako starosta a tajomník Komunistickej strany.

Čínu previedol historickými zmenami

Ťiang, ktorý bol po nepokojoch v roku 1989 prekvapivým výberom do čela rozdelenej strany, napokon Čínu previedol historickými zmenami, vrátane obnovenia trhovo orientovaných reforiem, návratu Hongkongu spod britskej správy v roku 1997 a tiež vstupu Pekingu do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001.

I keď sa Čína navonok otvárala, Ťiangova vláda naďalej potláčala disent, zatvárala aktivistov bojujúcich za ľudské a pracovné práva či demokratické zmeny a zakázala hnutie Fa-lun Kung, ktoré vládna strana považovala za hrozbu pre svoj mocenský monopol.

V zákulisí mocenského boja

Ťiang sa síce svojej poslednej oficiálnej funkcie vzdal v roku 2004, no naďalej pôsobil v zákulisí mocenského boja, ktorý napokon v roku 2012 viedol k vzostupu súčasného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Viac k témam: Čínsky prezident, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel čínsky exprezident Ťiang Ce-min, podľahol ťažkej chorobe © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bachmut je čoraz viac izolovaný, tvrdia Briti. Vagnerovci pravdepodobne obsadili cestu spájajúcu mesto so Siverskom

Dve hlavné cesty do mesta, ktoré kontrolujú ukrajinskí obrancovia, sú teraz pravdepodobne ohrozené priamou paľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *