Home / SVET / Pápež František pritvrdil voči Rusku, súčasné utrpenie Ukrajincov prirovnal k hladomoru a genocíde za Stalina

Pápež František pritvrdil voči Rusku, súčasné utrpenie Ukrajincov prirovnal k hladomoru a genocíde za Stalina

23.11.2022 (Webnoviny.sk) – Pápež František v stredu prirovnal utrpenie Ukrajincov ku „genocíde umelo spôsobenej Stalinom“ v 30. rokoch minulého storočia.

Niekdajší sovietsky vodca bol obviňovaný, že vtedy zámerne vyvolal hladomor na Ukrajine, pri ktorom prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí.

Okrúhle výročie hladomoru

Františkovo prepojenie ťažkej súčasnej situácie ukrajinských civilistov s tými, ktorí boli zabití hladom pred 90 rokmi, a vyhlásenie o „genocíde“ spôsobenej Josifom Stalinom, predstavuje ostrú eskaláciu pápežskej rétoriky voči Rusku.

Podľa Múzea hladomoru v Kyjive od tohto roku iba 17 krajín oficiálne uznalo tento hladomor za genocídu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V poznámkach na konci svojej každotýždennej audiencie František vyzval na modlitby za „strašné utrpenie drahého a umučeného ukrajinského ľudu“.

Pripomenul, že v sobotu je 90. výročie začiatku hladomoru, ktoré si Ukrajina každý rok pripomína počas štvrtej novembrovej soboty.

Akademici sú nejednotní

„V sobotu sa začína výročie hroznej genocídy, vyhladzovania hladom, umelo spôsobeného Stalinom v rokoch 1932 – 1933,“ povedal František.

„Modlime sa za obete tejto genocídy a modlime sa za toľko Ukrajincov – deti, ženy, starých ľudí, bábätká – ktorí dnes trpia agresiou.“

Akademická obec zostáva nejednotná, pokiaľ ide o to, či hladomor predstavuje „genocídu“, pričom hlavnou otázkou je, či chcel Stalin úmyselne zabiť Ukrajincov pokúšajúc sa potlačiť hnutie za nezávislosť voči Sovietskemu zväzu, alebo či bol hladomor primárne výsledkom neschopnosti štátnych predstaviteľov v kombinácii s prírodnými podmienkami.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Genocída, Hladomor, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František pritvrdil voči Rusku, súčasné utrpenie Ukrajincov prirovnal k hladomoru a genocíde za Stalina © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinských kňazov spolupracujúcich s Ruskom neminie trest, rozhodol Zelenskyj

Primárnym cieľom tohto opatrenia je Ruskom podporované krídlo Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi známe ako Moskovský patriarchát.

Jeden komentár

  1. a kde bol ked Kyjev bombardoval a zabijal 8 rokov ludi na Dombase a v Luhansku, kde bol ked boli v Odese zaziva upaleni ludia to sa neozval a cusal ako vos pod chrastou, asi mu prdlo v hlave ked Argentina dostala nakladacku od Saudov…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *