Home / SVET / Ako ovplyvní zima vojnu na Ukrajine? Vojakov čakajú ďalšie výzvy a bude to mať dopad aj na rozhodnutia Rusov

Ako ovplyvní zima vojnu na Ukrajine? Vojakov čakajú ďalšie výzvy a bude to mať dopad aj na rozhodnutia Rusov

14.11.2022 (Webnoviny.sk) – Zima prinesie konfliktu na Ukrajine zmenu podmienok, vrátane menšieho počtu ofenzív a viacerých statických obranných línií a tiež väčšieho rizika zlyhania zbraní. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter to vo svojej pravidelnej správe konštatuje britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Zmeny týkajúce sa trvania denného svetla, teplôt a počasia prinesú bojujúcim vojakom jedinečné výzvy, konštatuje ministerstvo s tým, že nástup zimy ovplyvní všetky rozhodnutia ruského generálneho štábu.

Zimné počasie vojne priať nebude

Zatiaľ čo v lete mohli bojujúce strany využiť 15 až 16 hodín denného svetla, v zime to bude menej ako deväť, čo podľa Britov znamená menej ofenzív a viac statických obranných frontových línií. Neochotu bojovať v noci ešte zvyšuje skutočnosť, že zariadenia na nočné videnie sú vzácnou komoditou.

Zníženie najvyšších priemerných teplôt na 13 stupňov od septembra do novembra a následne až na nulu počas decembra až februára tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že vojaci bez zimného oblečenia a vhodného prístrešku môžu utrpieť poranenia chladom.

Takzvaná „zlatá hodina“, počas ktorej je možné zachrániť kriticky zraneného vojaka, sa skráti na približne polovicu, čo ešte viac zvyšuje nebezpečenstvo v prípade kontaktu s nepriateľom.

Ďalšie výzvy pre už teraz nízku morálku ruských síl prinesú podľa britského ministerstva obrany zvýšené zrážky, silnejší vietor a sneženie. Tie tiež zvýšia problémy pri udržiavaní vybavenia a hrozí aj vyššie riziko zlyhania zbraní.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ukrajinci budú v ťažkej situácii

Ruské sily s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších týždňoch obnovia ofenzívu v Doneckej oblasti po príchode ďalších zmobilizovaných ruských jednotiek a síl stiahnutých z Chersonskej oblasti. V najnovšej aktualizácii to prognózuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Podľa inštitútu sa ukrajinské sily v Doneckej oblasti „ocitnú v ťažkej situácii“ a Ukrajina bude pravdepodobne musieť premiestniť niektoré jednotky na obranu proti týmto ofenzívam.

„Rusi pravdepodobne nedosiahnu operačne významné zisky napriek ich obnovenému úsiliu, hoci by si časom, za cenu obrovských nákladov, mohli vziať Bachmut,“ píše ISW.

Ten poznamenáva, že zmobilizovaní ruskí vojaci „sa ukázali ako nedostatočne vycvičení, slabo vybavení a veľmi neochotní bojovať“.

Viac k témam: Bachmut, Cherson, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Zima
Zdroj: Webnoviny.sk – Ako ovplyvní zima vojnu na Ukrajine? Vojakov čakajú ďalšie výzvy a bude to mať dopad aj na rozhodnutia Rusov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinských kňazov spolupracujúcich s Ruskom neminie trest, rozhodol Zelenskyj

Primárnym cieľom tohto opatrenia je Ruskom podporované krídlo Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi známe ako Moskovský patriarchát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *