Home / SVET / Muži strhli sochu kontroverzného kňaza, súd ich zbavil viny

Muži strhli sochu kontroverzného kňaza, súd ich zbavil viny

8.11.2022 (Webnoviny.sk) – Okresný súd v poľskom Gdansku v pondelok zbavil viny trojicu mužov, ktorí v roku 2019 strhli sochu zosnulého kňaza podozrivého zo sexuálneho zneužívania mladistvých.

Henryk Jankowski, ktorý zomrel v roku 2010, sa dostal do povedomia v osemdesiatych rokoch minulého storočia vďaka podpore prodemokratického hnutia Solidarita a jeho lídra Lecha Walesu v boji proti poľskému komunistickému režimu.

Keď sa po jeho smrti začali množiť dôkazy o zneužívaní chlapcov a dievčat, úrady najprv sochu odmietali odstrániť a tak sa rozhodli konať traja aktivisti.

Konrad Korzeniowski, Rafal Suszek a Michal Wojcieszczuk sochu strhli vo februári 2019 a následne sami zavolali políciu, pričom tiež zverejnili manifest, v ktorom vysvetľovali, že konali pre dobro komunity. Cirkev obvinili zo „systematickej spoluviny na zle, ktoré robil ľuďom Henryk Jankowski“ a verejných predstaviteľov z toho, že od problému odvracajú zrak.

Pracovníci prístavu sochu vrátili na miesto, no predstavitelia mesta napokon odhlasovali jej odstránenie a tiež premenovanie námestia, na ktorom stála.

Vlani nižší súd aktivistov uznal za vinných z urážky a zničenia pamätníka, no nedal im trest s odôvodnením, že ich čin mal „nízku spoločenskú škodlivosť“. Pondelkové rozhodnutie vyššieho súdu o ich zbavení viny je konečné.

Viac k témam: Cirkev, Sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Muži strhli sochu kontroverzného kňaza, súd ich zbavil viny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinských kňazov spolupracujúcich s Ruskom neminie trest, rozhodol Zelenskyj

Primárnym cieľom tohto opatrenia je Ruskom podporované krídlo Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi známe ako Moskovský patriarchát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *