Home / SVET / Erdogan sa stretne so švédskym premiérom. Presvedčí Kristersson tureckého prezidenta, aby odobril krajine vstup do NATO?

Erdogan sa stretne so švédskym premiérom. Presvedčí Kristersson tureckého prezidenta, aby odobril krajine vstup do NATO?

21.10.2022 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan súhlasil so stretnutím s novým švédskym premiérom v Ankare, aby prediskutovali vstup jeho krajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Boj proti terorizmu

Po návrate z Azerbajdžanu Erdogan povedal, že Ulf Kristersson sa vyjadril „v prospech boja proti terorizmu a teroristom“ a on prijal jeho žiadosť o návštevu tureckého hlavného mesta. „Samozrejme, počas tejto návštevy otestujeme ich úprimnosť v tejto otázke,“ citovali v piatok prezidenta turecké médiá.

Švédsko spolu s Fínskom požiadali o členstvo v NATO po ruskej invázii na Ukrajinu. Turecko však hrozí blokovaním ich členstva, ak nesplnia určité požiadavky vrátane zmeny postoja ku kurdským povstaleckým skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristov.

Blokovanie vstupu do NATO

NATO funguje na základe konsenzu, tak členstvá severských krajín musí schváliť aj Turecko. To ho, rovnako ako Maďarsko, zatiaľ neratifikovalo.

Erdogan prízvukoval, že postoj Turecka sa nezmenil. „V boji proti terorizmu neexistuje kompromis a my nemáme v úmysle robiť ústupky,“ vyhlásil.

Viac k témam: členstvo v NATO, Terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Erdogan sa stretne so švédskym premiérom. Presvedčí Kristersson tureckého prezidenta, aby odobril krajine vstup do NATO? © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinských kňazov spolupracujúcich s Ruskom neminie trest, rozhodol Zelenskyj

Primárnym cieľom tohto opatrenia je Ruskom podporované krídlo Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi známe ako Moskovský patriarchát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *