Home / SVET / Aktivistky poliali Van Goghove Slnečnice paradajkovou polievkou, požadujú zastavenie ťažby ropy a plynu (video)

Aktivistky poliali Van Goghove Slnečnice paradajkovou polievkou, požadujú zastavenie ťažby ropy a plynu (video)

14.10.2022 (Webnoviny.sk) – Klimatické aktivistky v piatok v londýnskej Národnej galérii obliali polievkou obraz Slnečnice Vincenta van Gogha. Skupina Just Stop Oil žiada, aby britská vláda zastavila nové projekty ťažby ropy a plynu.

Polievka na vzácnom diele

Na olejomaľbu, ktorá je jedným z najznámejších diel holandského maliara, vyliali dve konzervy paradajkovej polievky. Londýnska metropolitná polícia informovala, že v súvislosti s incidentom zadržali dve osoby.

Spomenutá skupina si vyslúžila pozornosť i kritiku tým, že sa pri svojich protestoch zameriava na umelecké diela v múzeách. V júli sa, napríklad, aktivisti z Just Stop Oil prilepili k rámom obrazov Posledná večera od Leonarda da Vinciho v londýnskej Kráľovskej akadémii umení a Voz na seno od Johna Constabla v Národnej galérii. Počas dvoch týždňov protestov zároveň blokovali mosty a križovatky naprieč Londýnom.

Hľadanie nových ropných ložísk

Vlna protestov nasleduje po tom, ako britská vláda otvorila nové kolo vydávania licencií na prieskum ložísk ropy a zemného plynu v Severnom mori, napriek kritike od environmentalistov a vedcov, podľa ktorých by to mohlo podkopať záväzky krajiny v oblasti boja proti klimatickej zmene.

Viac k témam: ropné embargo, Ťažba z morského dna, umelecké dielo
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivistky poliali Van Goghove Slnečnice paradajkovou polievkou, požadujú zastavenie ťažby ropy a plynu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *