Home / SVET / Rada EÚ navrhuje neuznávať cestovné doklady Rusom vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska

Rada EÚ navrhuje neuznávať cestovné doklady Rusom vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska

12.10.2022 (Webnoviny.sk) – Rada Európskej únie schválila svoj vyjednávací mandát s Európskym parlamentom o neuznávaní ruských cestovných dokladov vydaných na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Neuznávanie cestovných dokladov

Ide o odpoveď na nevyprovokovanú a neodôvodnenú vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine a na ruskú prax vydávania cestovných pasov obyvateľom okupovaných území. Informovala o tom v stredu Rada na svojej internetovej stránke.

Ruské cestovné doklady vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a na separatistických územiach Gruzínska nebudú akceptované ako platné cestovné doklady pre získanie víz alebo pre prekročenie hraníc schengenského priestoru.

„Ilegálnou anexiou ukrajinských regiónov Rusko opäť ukázalo svoje nehanebné pohŕdanie medzinárodným poriadkom založeným na pravidlách. Nikdy neuznáme porušenie základných práv Ukrajiny a Gruzínska na nezávislosť, suverenitu a územnú integritu. EÚ jednotne a rozhodne stojí pri oboch týchto krajinách a ich ľude,“ povedal český minister vnútra Vít Rakušan.

Okupácia Ukrajiny a Gruzínska

Ruské cestovné doklady vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a na separatistických územiach Gruzínska niektoré členské štáty EÚ už neuznávajú alebo sú v procese zrušenia ich uznávania.

Európska únia sa však snaží o spoločný prístup, o zabezpečenie riadneho fungovania vonkajších hraníc a spoločnej vízovej politiky a o ochranu bezpečnosti členských krajín EÚ.

Viac k témam: Cestovné doklady, rusko-ukrajinský konflikt, Zákaz vstupu do krajiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada EÚ navrhuje neuznávať cestovné doklady Rusom vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *