Home / SLOVENSKO / Prezidenti V4 jednoznačne odsúdili ruské útoky na civilné ciele. Prezidentka verí v spravodlivý mier

Prezidenti V4 jednoznačne odsúdili ruské útoky na civilné ciele. Prezidentka verí v spravodlivý mier

12.10.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová privítala v utorok (1. októbra) v Primaciálnom paláci prezidentov Česka Miloša Zemana a Poľska Andrzeja Dudu, ako aj prezidentku Maďarska Katalin Novákovú na samite Vyšehradskej štvorky (V4), ktorý sa konal iba deň po rozsiahlych útokoch Ruska na civilné ciele po celej Ukrajine.

Hlava štátu na sociálnej sieti skonštatovala, že všetky krajiny majú jasnú zhodu na tom, že táto eskalácia vojny je absolútne neprijateľná.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spravodlivý mier

„Je jasným popretím medzinárodného práva, susedských vzťahov, ale aj ľudskosti. A je aj ohrozením bezpečnosti v celej Európe. Všetci si želáme mier. Ten však musí byť spravodlivý, inak bude iba dočasným prímerím,“ prízvukuje v statuse prezidentka, podľa ktorej, aby nastal mier stačí, aby ruskí vojaci odišli z Ukrajiny a aby Rusko rešpektovalo medzinárodne uznané hranice svojho suseda.

„Naše štyri krajiny preto podporili sankcie, ktoré už znižujú schopnosť Ruska viesť ďalej túto nezmyselnú vojnu. Nemali by sme spochybňovať ich už teraz jasné ekonomické dopady na agresora, pretože ruský zahraničný obchod sa znížil o jednu tretinu a rubeľ stratil polovicu svojej hodnoty,“ dodala slovenská prezidentka.

Rastúce životné náklady

Vyšehradská spolupráca trvá už viac ako 30 rokov a súčasní prezidenti jej jednotlivých štátov sa rozprávali aj o národných špecifikách, pričom Čaputová partnerom vysvetlila špecifickú situáciu Slovenska a dôvody, pre ktoré požadujeme, aby sme prijali celoeurópsky strop pre ceny plynu.

Ľudia aktuálne čelia rastúcim životným nákladom a rekordne vysokým cenám energií, k čomu podľa slovenskej prezidentky potrebujeme aj európske riešenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: medzinárodné právo, Mier, rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidenti V4 jednoznačne odsúdili ruské útoky na civilné ciele. Prezidentka verí v spravodlivý mier © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

Slovensko podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *