Home / SVET / Za odpálením časti Krymského mosta je zodpovedná ukrajinská rozviedka, Rusi sa pochválili dolapením páchateľov

Za odpálením časti Krymského mosta je zodpovedná ukrajinská rozviedka, Rusi sa pochválili dolapením páchateľov

12.10.2022 (Webnoviny.sk) – Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) spolu s vyšetrovacím výborom Ruskej federácie tvrdia, že sobotňajšiu explóziu na moste ponad Kerčský prieliv, ktorý spája pevninské Rusko s okupovaným ukrajinským polostrovom Krym, zorganizovala ukrajinská rozviedka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Do mora sa zrútila mostná konštrukcia

Ako FSB uviedla na svojom webe, v kamióne, ktorý vybuchol na moste a spôsobil zrútenie časti konštrukcie pre automobilovú dopravu, sa nachádzalo 22 paliet s výbušným zariadením, ktoré vážilo 22 770 kilogramov. Bolo údajne zamaskované stavebnou polyetylénovou fóliou.

Podľa FSB boli výbušniny odoslané začiatkom augusta z ukrajinskej Odesy do bulharského prístavu Ruse. V nasledujúcich týždňoch ich expedovali do Arménska a Gruzínska.

Neskôr, 4. októbra, náklad v kamióne registrovanom v Gruzínsku prekročil rusko-gruzínsku hranicu a vyložili ho vo veľkoobchodnom sklade v Armavire v ruskom Krasnodarskom kraji.

Kamión plný výbušnín

O tri dni neskôr boli údajne za asistencie dvoch Ukrajincov a piatich Rusov zmenené doklady o náklade, pričom príjemcom mala byť neexistujúca spoločnosť na Kryme.

V ten istý deň palety naložili do nákladného auta ruského občana, ktorý s kamiónom odišiel do Simferopoľa. V sobotu 8. októbra o 6:03 miestneho času vozidlo na moste explodovalo.

Podľa FSB kontrolu nad pohybom nákladu po celej trase a kontrakty s účastníkmi prepravnej schémy mal zamestnanec ukrajinskej rozviedky, ktorý sa vraj predstavil ako Ivan Ivanovič a používal anonymné telefónne číslo zakúpené na internete a zaregistrované na občana z centrálnej časti Ukrajiny.

V súčasnosti sú vraj zadržaní piati občania Ruska a traja občania Ukrajiny a Arménska.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Za odpálením časti Krymského mosta je zodpovedná ukrajinská rozviedka, Rusi sa pochválili dolapením páchateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Okupovaným Mariupoľom sa ozvalo päť hlasných explózií, nad mestom vraj bolo vidieť množstvo ruských lietadiel

Výbuchy podľa poradcu starostu pravdepodobne nastali na mieste, na ktoré Rusi nedávno prisunuli systémy protivzdušnej obrany a ďalšiu vojenskú techniku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *