Home / SLOVENSKO / Vzťahy Slovenska a Poľska sú v tomto zložitom období prioritou, konštatoval po návšteve Káčer

Vzťahy Slovenska a Poľska sú v tomto zložitom období prioritou, konštatoval po návšteve Káčer

11.10.2022 (Webnoviny.sk) – Poľsko vníma minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer za kľúčového spojenca a strategického partnera. Povedal to po utorkovom stretnutí s ministrom zahraničných vecí Poľskej republiky Zbigniewom Rauom vo Varšave.

Obaja partneri vyzdvihli vysokú úroveň vzájomných vzťahov a diskutovali o rozvoji spolupráce či dôsledkoch ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine vrátane energetickej krízy. Informoval o tom odbor komunikácie ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Vzťahy naberajú na význame

Naše vzťahy naberajú na význame, čoho dôkazom je hodnotový prienik, rastúca obchodná výmena, dokončenie strategického plynovodného prepojenia aj obranná spolupráca, vďaka ktorej Poľsko dočasne pomáha s ochranou nášho vzdušného priestoru,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Utužovanie slovensko-poľských vzťahov, obzvlášť v geopoliticky zložitom období, považuje za prioritu.

Rozvoj cezhraničnej spolupráce

Ministri sa ďalej zhodli na potrebe rozvoja cezhraničnej spolupráce a budovaní energetickej či dopravnej infraštruktúry, ktorá bude prospešná pre občanov aj firmy oboch krajín. Rovnaký pohľad majú šéfovia diplomacií aj na nevyhnutnosť ďalšej podpory Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Náš spoločný sused nebráni len vlastné životné záujmy. Ukrajina zvádza boj aj za našu slobodu a za ochranu svetového poriadku založenom na Charte OSN a rešpektovaní pravidiel územnej celistvosti,“ uviedol Káčer a v tejto súvislosti ocenil príkladný postoj Poľska.

Po návšteve Prahy išlo o druhú bilaterálnu zahraničnú cestu Káčera od nástupu do funkcie.

Viac k témam: Cezhraničná spolupráca, Diskusie, Dopravná infraštruktúra, energetická kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Vzťahy Slovenska a Poľska sú v tomto zložitom období prioritou, konštatoval po návšteve Káčer © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vysoké a Západné Tatry trápi lavínové nebezpečenstvo 3. a 4. stupňa, ohrozené sú výstupy na tri chaty

V Tatrách platí naďalej veľké lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň v ostatných pohoriach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *