Home / SVET / Známe sochy na Veľkonočnom ostrove zničil požiar, niektoré škody sú nenapraviteľné (video)

Známe sochy na Veľkonočnom ostrove zničil požiar, niektoré škody sú nenapraviteľné (video)

8.10.2022 (Webnoviny.sk) – Požiar poničil svetoznáme sochy na čilskom Veľkonočnom ostrove, pričom škody na niektorých sú podľa tamojších predstaviteľov nenapraviteľné. Čilská tajomníčka pre kultúrne dedičstvo Carolina Perez Dattari uviedla, že požiar vypukol v pondelok a zasiahol takmer 60 hektárov územia a nespresnený počet sôch moai. Oheň údajne niekto založil úmyselne a jeho centrum sa nachádza pri sopke Rano Raraku, ktorá patrí do Svetového dedičstva UNESCO.

Starosta ostrova Pedro Edmunds pre miestne médiá povedal, že „škodu spôsobenú ohňom nemožno zvrátiť“. Riaditeľ komunity Ma’u Henua, ktorá dohliada na tamojší národný park, to zas označil za niečo nenapraviteľné a s nedozernými následkami.

Na Veľkonočnom ostrove je zhruba tisíc obrovských sôch vytesaných z kameňa a rezieb. Najväčšie z nich majú 74 ton a týčia sa do výšky 10 metrov. Sochy vytesali pôvodní obyvatelia Rapa Nui v období rokov 1400 až 1650, pričom predstavovali postavy duchovnej oddanosti tohto ľudu, stelesňujúc ducha významného predka. Každá bola považovaná za živú inkarnáciu danej osoby.

Viac k témam: Požiar, Veľkonočný ostrov
Zdroj: Webnoviny.sk – Známe sochy na Veľkonočnom ostrove zničil požiar, niektoré škody sú nenapraviteľné (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *