Home / SVET / Ministerstvo zahraničia odsúdilo pripravovanú anexiu ukrajinských území, Putin porušuje všetky princípy a cielene eskaluje napätie

Ministerstvo zahraničia odsúdilo pripravovanú anexiu ukrajinských území, Putin porušuje všetky princípy a cielene eskaluje napätie

30.9.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát s nespochybniteľnou územnou celistvosťou a všetky akty spojené s násilným odtrhnutím ukrajinského územia považuje za neplatné a nelegitímne.

Ako uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) v tlačovej správe, SR jednoznačne odsudzujú anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko porušuje medzinárodné právo

Zo strany Ruskej federácie podľa rezortu diplomacie ide o cielenú eskaláciu, ktorá je súčasťou pokračujúcej vojenskej agresie proti Ukrajine.

MZVaEZ SR je pobúrené, že napriek výzvam väčšiny štátov sveta a medzinárodného spoločenstva Ruská federácia pristúpila k ďalšiemu kroku, ktorý je v príkrom rozpore so základnými demokratickými princípmi a ústavným poriadkom Ukrajiny.

„Ruská federácia, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, opäť hrubo porušuje medzinárodné právo vrátane Charty OSN, osobitne princípy nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí štátov,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Pseudoreferendá o okupovaných oblastiach

Slovensko bude pokračovať v poskytovaní všestrannej podpory Ukrajine v jej spravodlivom boji o zachovanie svojej štátnosti, suverenity a územnej celistvosti v rámci medzinárodne uznaných hraníc.

„Opätovne vyzývame Ruskú federáciu, aby ukončila vojenské aktivity na Ukrajine a okamžite a bezpodmienečne stiahla všetky svoje jednotky, vojenskú techniku a štruktúry okupačnej správy z ukrajinského územia,“ uzatvára rezort diplomacie, podľa ktorého všetci tí, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii anexie ďalších častí ukrajinského územia do Ruskej federácie musia za svoje činy niesť zodpovednosť.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekréty, ktorými uznal ukrajinskú Chersonskú a Zaporožskú oblasť za nezávislé územia. Otvoril tak cestu pre formálnu anexiu týchto okupovaných území Ruskom. Putin plánuje dnes vyhlásiť, že Luhanská, Donecká, Chersonská a Zaporižžská oblasť sú súčasťou Ruska.

Viac k témam: Anexia, pseudoreferendum, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo zahraničia odsúdilo pripravovanú anexiu ukrajinských území, Putin porušuje všetky princípy a cielene eskaluje napätie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Premiér Fiala sa v Bielom dome stretol s prezidentom Bidenom, ich hlavnou témou bola pomoc Ukrajine (foto)

Česko začalo medzinárodnú iniciatívu na kúpu delostreleckej munície pre ukrajinské sily.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *