Home / SVET / Členstvo Fínska v NATO môže spraviť z krajiny cieľ ruských operácií, hrozí nárast korporátnej špionáže

Členstvo Fínska v NATO môže spraviť z krajiny cieľ ruských operácií, hrozí nárast korporátnej špionáže

29.9.2022 (Webnoviny.sk) – Budúce členstvo Fínska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) z neho môže urobiť cieľ pre ruské spravodajské a ovplyvňovacie operácie. Vo štvrtok na to upozornila Fínska bezpečnostná a spravodajská služba s tým, že Moskva sa môže pokúsiť cez Fínsko dostávať spravodajské informácie súvisiace s vojenskou alianciou.

Zameranie na cudzincov

Služba, ktorá je známa aj pod skratkou Supo, vo svojej správe o bezpečnosti krajiny uvádza, že Rusko sa obrátilo na kybernetické prostredie a ďalšie spravodajské zdroje vrátane cudzincov žijúcich v Rusku, keďže na Západe čelí prekážkam so svojimi ľudskými spravodajskými operáciami, ktoré majú tradične diplomatické krytie.

Ruské bezpečnostné a spravodajské služby sa so zhromažďovaním spravodajských informácií čoraz viac zameriavajú na cudzincov, ktorí bývajú v Rusku alebo ho navštevujú, a cieľom podľa Supo môžu byť aj Rusi pracujúci na Západe navštevujúci svoju vlasť.

Ruská korporátna špionáž

Zvyšuje sa aj hrozba ruskej korporátnej špionáže, keďže sankcie uvalené Západom nútia Moskvu spustiť výrobu špičkových technológií, ktorá by nahradila dovoz. „Toto kladie osobitný dôraz na bezpečnosť údajov vo fínskych podnikoch,“ varuje Supo.

Fínsko, ktoré má najdlhšiu hranicu s Ruskom zo všetkých členov Európskej únie, požiadalo o členstvo v NATO v máji spoločne so susedným Švédskom.

Viac k témam: Vstup Fínska do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Členstvo Fínska v NATO môže spraviť z krajiny cieľ ruských operácií, hrozí nárast korporátnej špionáže © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu v Košiciach roztancovala štvorylka, zapojilo sa 2 468 ľudí (video)

Štvorylka sa tancuje vo viac než 50 mestách v Európe a samotný projekt začal v roku 2002. Košice sa pred niekoľkými rokmi stali lídrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *