Home / SLOVENSKO / Užite si jeseň pri samozbere v slovenských sadoch

Užite si jeseň pri samozbere v slovenských sadoch

28.9.2022 (Webnoviny.sk) – V Dunajskej Lužnej, Veselom pri Piešťanoch, v Dvoroch nad Žitavou aj v Uhrovci si práve teraz môžete užiť samozber kvalitného lokálneho ovocia s celou rodinou. Miestni ovocinári ponúkajú popri samozberoch aj aktivity, ktoré potešia aj tých najmenších, ako jazdu na koni či traktore.

Čo vás čaká na samozbere?

Ak ste na samozbere ešte neboli, prinášame vám zopár užitočných informácií. Na samozber si môžete priniesť vlastné debničky, košíky a iné prepravky alebo si ich viete kúpiť pri pokladni. Nezabudnite si ich však najskôr odvážiť, aby vám odrátali hmotnosť pri platení. Môžete dostať lístok, ktorý si starostlivo odložte. Väčšinou sa dá v sade požičať kárička alebo zberový fúrik pre uľahčenie nosenia. Nezabudnite si vziať aj jablká, ktoré padli na zem a nemiešajte jednotlivé odrody jabĺk. Poškodené jablká sa zvyknú odkladať nabok. Dôležitá je vhodná obuv a oblečenie aby sa predišlo úrazom. Na samozbery si môžete priniesť aj vlastný rebrík alebo vám ho požičajú priamo v sade, no väčšinou to nie je nutnosť, pretože stromy sú nižšieho vzrastu.

Tipy pre skladovanie

Na to, aby nám ovocie vydržalo čerstvé až do ďalšej sezóny, musíme spomaliť jeho metabolizmus. Je viacero spôsobov, ako sa to dá urobiť. Niektoré parametre, ako napríklad teplotu, vieme zabezpečiť aj v domácich podmienkach. Dôležité je vybrať správne odrody na skladovanie, ktoré sme si predstavili už vyššie. Aby vám ovocie vydržalo čo najdlhšie, odložte ho do pivnice alebo do chladničky, prípadne nájsť najchladnejšiu časť domu či bytu s čo najmenším prístupom svetla a dostatočným vetraním. Na skladovanie sú vhodné len nepoškodené, neotlačené jablká. Nezabudnite úrodu jabĺk pravidelne kontrolovať a nahnité či poškodené kusy odstráňte, aby sa nákaza nešírila na ostatné jablká.

Prehľad samozberov

Prinášame vám prehľad jednotlivých samozberov v kocke. Informácie sa môžu líšiť vzhľadom na sviatky a kapacity sadov. Pre aktuálne informácie sledujte webstránky jednotlivých sadov alebo ich sociálne siete.

Samozber Boni Fructi biosad v Dunajskej Lužnej a samozber Boni Fructi sad v Miloslavove
Informácie na:
https://www.dobryjezko.sk/event/samozber-jablk-a-hrusiek-v-dunajskej-luznej/
https://www.facebook.com/Dobryjezko/

Emilove sady
Informácie na:
https://www.emilovesady.sk/
https://www.facebook.com/EmiloveSady1966/

Plantex sad Veselé pri Piešťanoch
Informácie na:
https://www.plantex.sk/
https://www.facebook.com/plantex.sk/
https://www.instagram.com/plantexvesele/

Samozber POMI v Látkovciach
Informácie na:
https://pomi-sk.eu/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100057180291810

Samozber Bioplant – Ostratice
Informácie na:
https://www.bioplant.sk/
https://www.facebook.com/bioplantsk/

Samozber Fructop – Ostratice
Informácie na:
https://www.samozberjablk.sk/

Príďte si obrať čerstvé jablká priamo zo slovenských sadov a zažiť pravú atmosféru plnú chutného slovenského ovocia, ktorému sa čerstvosťou ani kvalitou žiadne iné nevyrovná.

Informačný servis

Viac k témam: PR, samozber
Zdroj: Webnoviny.sk – Užite si jeseň pri samozbere v slovenských sadoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

Slovensko podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *