Home / SVET / V Japonsku sa uskutočnil štátny pohreb expremiéra Abeho, tisícky ľudí protestovali (foto)

V Japonsku sa uskutočnil štátny pohreb expremiéra Abeho, tisícky ľudí protestovali (foto)

27.9.2022 (Webnoviny.sk) – Japonsko sa v utorok na štátnom pohrebe rozlúčilo so zosnulým bývalým premiérom Šinzóm Abem, ktorý zomrel v júli po atentáte. Pohreb, ktorý rozdelil verejnú mienku, sa uskutočnil v tokijskej hale Nippon Budókan.

Zúčastnili sa na ňom japonský korunný princ Akišino, premiér Fumio Kišida, ktorý predniesol 12-minútovú smútočnú reč, ďalší japonskí hodnostári aj zahraniční predstavitelia vrátane americkej viceprezidentky Kamaly Harris.

V Tokiu bola zvýšená bezpečnosť, najmä pri Nippon Budókan, pred ktorou stáli tisícky ľudí v dlhom rade, aby mohli položiť kvety v neďalekom parku. Tisícky ľudí sa však zišli aj na proteste proti štátnemu pohrebu, ktorý ich rozhneval okrem iného vysokými nákladmi. Hlavné opozičné strany pohreb bojkotovali.

Najdlhšie slúžiaci líder Japonska zomrel 8. júla v dôsledku strelných zranení, ktoré utrpel pri atentáte počas prejavu v rámci predvolebnej kampane v meste Nara. Mal 67 rokov.

Viac k témam: Pohreb
Zdroj: Webnoviny.sk – V Japonsku sa uskutočnil štátny pohreb expremiéra Abeho, tisícky ľudí protestovali (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *