Home / SVET / Putinov „šéfkuchár“ priznal, že je zakladateľom žoldnierskej organizácie Wagnerova skupina

Putinov „šéfkuchár“ priznal, že je zakladateľom žoldnierskej organizácie Wagnerova skupina

26.9.2022 (Webnoviny.sk) – Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin priznal, že v roku 2014 založil súkromnú vojenskú spoločnosť známu ako Wagnerova skupina. Doteraz roky popieral spojenie s touto žoldnierskou organizáciou. Informuje o tom portál cnn.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prigožin, ktorý je Kremľu taký blízky, že je označovaný za Putinovho šéfkuchára, v pondelok na sociálnych médiách zverejnil vyhlásenie prostredníctvom svojej firmy Concord, ktoré sa začína slovami: „Poďme krátko ku koreňom“. V dlhom vyhlásení povedal, že katalyzátorom pre založenie Wagnerovej skupiny bolo v roku 2014 separatistické hnutie v Donbase na východe Ukrajiny podporované Ruskom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Na otázku, prečo prestal popierať spojenie s Wagnerovou skupinou, Prigožin povedal: „Dlho som sa vyhýbal úderom mnohých oponentov s jedným hlavným cieľom, aby neboli obviňovaní títo chlapci, ktorí sú základom ruského patriotizmu“. Podľa pozorovateľov Wagnerova skupina často koná ako neoficiálna ruka ruskej zahraničnej politiky, hoci žoldnierska aktivita je v Rusku technicky nelegálna.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vagnerovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Putinov „šéfkuchár“ priznal, že je zakladateľom žoldnierskej organizácie Wagnerova skupina © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *