Home / SLOVENSKO / 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal prestížne ocenenie HR inšpirácia

4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal prestížne ocenenie HR inšpirácia

26.9.2022 (Webnoviny.sk) – Hlavným cieľom ocenenia HR inšpirácia je vyzdvihnúť výnimočné projekty inovatívneho riešenia v oblasti riadenia ľudských zdrojov. Súťaž organizovalo už tretíkrát za sebou profesijné záujmové združenie HRcomm, ktoré má viac ako 140 členov a ktorého kľúčovou úlohou je inšpirovať, zdieľať, podporovať a prinášať HR inovácie do biznis sveta a spoločnosti. NN Slovensko sa prihlásilo do súťaže prvý raz, a to s inovatívnym projektom 4-dňového pracovného týždňa. Projekt vyhral Cenu HR verejnosti.

Do 3. ročníka ocenenia HR inšpirácia sa kvalifikovalo až 22 prihlásených projektov z rôznych segmentov. Nechýbali zástupcovia z výrobných sektorov, finančných služieb, energetiky, FMCG, IT alebo Telco odvetvia. Spoločným menovateľom všetkých prihlásených bol inovatívny prístup k riešeniu problému či prípadnej zmene vo firemnej kultúre a riadení ľudských zdrojov.

„Ocenenie HR inšpirácia má slúžiť ako motivácia pre zamestnancov HR oddelení nebáť sa prísť s novými myšlienkami aj napriek skutočnosti, že úspešnosť prijatia inovácie v organizácii nie vždy závisí od jej kvality, prepracovania či prínosu pre organizáciu, ale častokrát je závislá od postoja členov organizácie k samotnému inovačnému riešeniu, teda k zmene,“ vysvetľuje Ľudmila Guerin, prezidentka HRcomm.

Každý rok sa oceňuje v dvoch súťažných kategóriách. Prvou je Cena CEO, o ktorej rozhoduje odborná porota zložená z lídrov slovenského biznisu. Druhou súťažnou kategóriou je Cena HR verejnosti, ktorá sa udeľuje na základe hlasovanie širokej HR verejnosti. V 3. ročníku súťaže bola táto cena udelená práve spoločnosti NN Slovensko a jej projektu „NNáš nový štýl práce“. V NN si totiž môžete vybrať, či budete pracovať 4 alebo 5 dní v týždni.

Štvordňový pracovný týždeň realitou už aj na Slovensku

„Myšlienku 4-dňového pracovného týždňa sme mali rozpracovanú už od roku 2020. V úvode prešla rôznymi testovacími fázami a procesom schvaľovania, kým sme 4-dňový týždeň zaviedli natrvalo ako jeden z režimov práce. Naším hlavným cieľom bolo ponúknuť NN zamestnancom vyššiu mieru pracovnej flexibility. Kolegom sme chceli aktívne prispieť k zlepšeniu rovnováhy medzi súkromným a pracovným životom. Verili sme, že takýto inovatívny prístup prinesie aj vyššiu angažovanosť zamestnancov či konkurenčnú výhodu na trhu práce. Dnes sa úprimne teším, že náš nápad a snahu oceňujú nielen samotní zamestnanci, ale aj odborná verejnosť,“ hovorí Miroslava Jandorfová, riaditeľka ľudských zdrojov v NN Slovensko.

V NN Slovensko si každý zamestnanec môže sám vybrať, či bude pracovať v 4-dňovom alebo štandardnom 5-dňovom režime. Na výber je práca od pondelka do štvrtka alebo od utorka do piatka. Takto získa zamestnanec spolu s víkendom tri po sebe idúce dni na oddych a regeneráciu. Možnosť pracovať v 4-dňovom pracovnom režime spoločnosť podmieňuje dodržaním vysokej kvality servisu pre klientov a obchodných partnerov, ako i splnením obchodných cieľov. Zavedeniu 4-dňového pracovného týždňa predchádzalo zníženie týždenného pracovného fondu na 38,75 hodín. Pracovný fond je následne prerátaný medzi 4 alebo 5 pracovných dní so zachovaním mzdy bez jej krátenia.

Nový pracovný režim oceňujú predovšetkým samotní zamestnanci NN Slovensko. V internom prieskume potvrdilo až 83 % respondentov(zapojilo sa 220 ľudí), že sa zlepšila ich rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. 70 % opýtaných považuje zavedenie nového pracovného režimu za pozitívny krok.

Výsledky ročného testovania takisto ukázali, že v spoločnosti NN SR došlo k zvýšeniu miery angažovanosti zamestnancov a celkovému zlepšeniu v oblasti leadershipu kvôli potrebe zladiť rôzne režimy práce a vzájomnú zastupiteľnosť na jednotlivých oddeleniach.

Aktuálne trendy v oblasti HR

Skrátený pracovný týždeň nie je jedinou inováciou, s ktorou NN Slovensko vstupuje na trh práce: „V našej firme nám veľmi záleží na osobnom rozvoji kolegov. Intenzívne investujeme do rozvoja kľúčových zručností v oblasti dát, technológií, digitalizácie a orientácie na zákazníka. Tento rok sme ďalej predstavili unikátny TaleNNt program s finančnou podporou na individuálny rast kolegov, ktorí preukázali chuť a ambíciu pracovať na svojom osobnom rozvoji. Takisto sa výrazne venujeme téme, ktorá hýbe celou Európou – oblasti rozmanitosti a začlenenia všetkých kolegov a na Slovensku sme Ambasádori Charty diverzity Slovensko. Presadzujeme absolútnu rovnosť pracovných príležitostí pre všetkých ľudí. Aktívne podporujeme myšlienky rodovej rovnosti, založili sme WomeNN Club, integrujeme hendikepovaných, odídencov z Ukrajiny a v neposlednom rade organizujeme tematické workshopy na odbúranie predsudkov. V apríli tohto roku sme spustili Grantový program pre zamestnancov na podporu lokálnych komunít, občianskych združení či jednotlivcov. Pomáhame ľuďom starať sa o to, na čom im najviac záleží v ich vlastných životoch,“ dodáva M. Jandorfová.

Informačný servis

Viac k témam: HR inšpirácia, Ocenenie, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal prestížne ocenenie HR inšpirácia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficova vláda chce zrušiť Radu pre štátnu službu, ktorú pred rokmi sama navrhla. SaS považuje návrh za nelegitímny

Každý rok narastá nielen počet štátnych úradníkov, dohodárov, ale aj osobné platy, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 5 000 do 20-tisíc eur, poukázal Vladimír Ledecký.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *