Home / EKONOMIKA / Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku stúpa, najpočetnejšiu skupinu tvoria Ukrajinci

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku stúpa, najpočetnejšiu skupinu tvoria Ukrajinci

26.9.2022 (Webnoviny.sk) – Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku v auguste tohto roka stúpol. V minulom mesiaci na Slovensku pracovalo 83-tisíc cudzincov, čo bolo o 1,7 tisíca osôb viac ako v júli tohto roka. Medziročne išlo o nárast o 14,2 tisíca cudzincov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Na trhu dominujú Ukrajinci

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci. V minulom mesiaci ich na slovenskom trhu práce pribudlo 832, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 30,9 tisíca.

Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa minulý mesiac zvýšil o 111 na 9,4 tisíca. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,2 tisíca, nasledovali Česi so 6,3 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,5 tisíca.

Najvyhľadávanejšie je okolie Bratislavy

Traja z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu augusta tohto roka v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 24,2 tisíca cudzincov.

Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 5,4 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 2,2 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len 21 cudzích štátnych príslušníkov pracovalo na konci augusta v okrese Medzilaborce.

Viac k témam: Cudzinci z Ukrajiny, rusko-ukrajinský konflikt, Trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku stúpa, najpočetnejšiu skupinu tvoria Ukrajinci © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sociálna poisťovňa kontaktuje na možnosť využitia generálneho pardonu. Zmenu kontaktných údajov treba nahlásiť

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch zasiela upozornenia na možnosť využitia generálneho pardonu. Tie subjekty, ktorých sa táto možnosť týka a Sociálna poisťovňa na ne eviduje kontakty, dostanú SMS, e-mail alebo správu do elektronickej schránky. Kontaktné údaje Na možnosť využitia generálneho pardonu bude Sociálna poisťovňa upozorňovať pravidelne mesačne počas jeho trvania až do augusta. Poisťovňa zároveň klientom pripomína, že v prípade, ak v poslednom období zmenili kontaktné údaje, aby túto zmenu oznámili. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si svoje kontaktné údaje môžu v Sociálnej poisťovni aktualizovať prostredníctvom eSlužieb. [related id="1884284" /] Výška svojho dlhu Zamestnávateľ si kontaktné údaje môže preveriť a doplniť pri odosielaní registračného listu fyzickej osoby, registračného listu zamestnávateľa, či mesačného výkazu poistného. Klienti si kontaktné údaje môžu aktualizovať aj pri osobnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne. Subjekty, ktoré poznajú výšku svojho dlhu, ho môžu ihneď uhradiť. Zamestnávatelia tiež môžu ihneď odovzdať chýbajúci mesačný výkaz a uhradiť dlh. Sociálna poisťovňa na základe generálneho pardonu automaticky odpustí penále a bude ich o tom informovať. Prvý proces hromadného oddlženia vykoná Sociálna poisťovňa v apríli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *