Home / EKONOMIKA / Budú sa pre drahšie energie zatvárať prevádzky? Podnikatelia avizujú aj mierny nárast cien a určité opatrenia

Budú sa pre drahšie energie zatvárať prevádzky? Podnikatelia avizujú aj mierny nárast cien a určité opatrenia

26.9.2022 (Webnoviny.sk) – Podnikatelia v cestovnom ruchu sa na zimnú sezónu pripravujú ako na nevyspytateľnú s tým, že energetická kríza a zvyšovanie nákladov určite výrazne postihne aj ich.

Viac o téme: Energetická kríza

Ako agentúru SITA informovala Dominika Štefková z oddelenia komunikácie Združenia cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry, väčšina prevádzok avizuje mierny nárast cien za ponúkané služby alebo ich prípadné obmedzenia, či už personálne, alebo energetické.

Zatváranie sa zatiaľ neplánuje

Na druhej strane ale množstvo ubytovacích zariadení, reštaurácií či galérií podľa Štefkovej počíta aj s doplnením niektorých služieb, zvýšením štandardov či noviniek, ktoré by mohli byť lákadlom a výrazne nezasiahnu do rozpočtu podnikateľov.

„Zatváranie prevádzok zatiaľ nikto neplánuje,“ potvrdila. Nárast cien za niektorý tovar nastal podľa jej slov už počas roka u vybraných dodávateľov, väčšina je však zatiaľ štandardná.

Vládnu aj obavy

Aj Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry oslovila hotelierov s témou blížiacej sa zimnej sezóny a energetickej krízy. Predpoveď na zimu je podľa jej výkonnej riaditeľky Lucie Blaškovej podobná.

Neplánujú zásadne obmedzovať prevádzku, pretože nemôžu znížiť kvalitu služieb pre hostí, tiež si nemôžu dovoliť zvýšiť ceny výrazne v čase, keď sa zdražuje všetko.

„Dôležité pre hotelierov je, ako budú fungovať ďalšie služby ako bežecké a zjazdové trate, ceny skipassov a služieb v regióne. Ak bude všetko drahšie, vládnu obavy, že ľudia zimnú dovolenku vynechajú,“ skonštatovala Blašková.

Ceny sa práve nastavujú

Hovorca prevádzkovateľa lyžiarskych stredísk a zjazdoviek v Tatrách Marián Galajda pre SITA uviedol, že ceny pre najbližšiu zimnú sezónu sa práve nastavujú. Potvrdil, že mierne navýšenie nastane, ale ani zďaleka nie na úrovni zvýšenia cien vstupov.

„Tým, že skipasy predávame ako letenky a používame flexibilné ceny, bude vždy na hosťovi, aby sa rozhodol, či si kúpi v predpredaji lacnejší skipass na menej vyťažený deň alebo bude chcieť lyžovať v lukratívnejšom termíne, napríklad na sviatky za vyššiu cenu,“ poznamenal. Zároveň dodal, že prevádzku stredísk obmedzovať nechcú.

Najvyšší čas, aby štát zakročil

Veľa podnikateľov v Tatrách však plánuje minimálne počas mimosezóny radikálnejšie obmedzenia.

„Nebudú poskytovať služby napríklad počas celého týždňa. Zhodujú sa, že nárast energií znamená nárast cien v službách cestovného ruchu a je najvyšší čas, aby štát zakročil a predstavil konkrétne plány a opatrenia,“ dodala riaditeľka OOCR, podľa ktorej tak tretím rokom pokračujú v sektore cestovného ruchu rôzne turbulencie, ktoré sa podnikatelia v tejto oblasti snažia ustáť.

Viac k témam: Cestovný ruch, energetická kríza, hotely a penzióny, Podnikatelia, Reštaurácie, Zdražovanie, Zimná sezóna
Zdroj: Webnoviny.sk – Budú sa pre drahšie energie zatvárať prevádzky? Podnikatelia avizujú aj mierny nárast cien a určité opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sociálna poisťovňa kontaktuje na možnosť využitia generálneho pardonu. Zmenu kontaktných údajov treba nahlásiť

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch zasiela upozornenia na možnosť využitia generálneho pardonu. Tie subjekty, ktorých sa táto možnosť týka a Sociálna poisťovňa na ne eviduje kontakty, dostanú SMS, e-mail alebo správu do elektronickej schránky. Kontaktné údaje Na možnosť využitia generálneho pardonu bude Sociálna poisťovňa upozorňovať pravidelne mesačne počas jeho trvania až do augusta. Poisťovňa zároveň klientom pripomína, že v prípade, ak v poslednom období zmenili kontaktné údaje, aby túto zmenu oznámili. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si svoje kontaktné údaje môžu v Sociálnej poisťovni aktualizovať prostredníctvom eSlužieb. [related id="1884284" /] Výška svojho dlhu Zamestnávateľ si kontaktné údaje môže preveriť a doplniť pri odosielaní registračného listu fyzickej osoby, registračného listu zamestnávateľa, či mesačného výkazu poistného. Klienti si kontaktné údaje môžu aktualizovať aj pri osobnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne. Subjekty, ktoré poznajú výšku svojho dlhu, ho môžu ihneď uhradiť. Zamestnávatelia tiež môžu ihneď odovzdať chýbajúci mesačný výkaz a uhradiť dlh. Sociálna poisťovňa na základe generálneho pardonu automaticky odpustí penále a bude ich o tom informovať. Prvý proces hromadného oddlženia vykoná Sociálna poisťovňa v apríli.

Jeden komentár

  1. nic sa nebude zatvarat, len strasia ludi lebo vedia, ze strach a stres ludiom likviduje zdravie psychicke aj fyzicke…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *