Home / SVET / OSN čakajú najväčšie výzvy od konca druhej svetovej vojny, vyhlásil minister Káčer

OSN čakajú najväčšie výzvy od konca druhej svetovej vojny, vyhlásil minister Káčer

24.9.2022 (Webnoviny.sk) – Organizáciu spojených národov (OSN) čakajú najväčšie výzvy od konca druhej svetovej vojny, tvrdí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Rastislav Káčer. Minister v piatok 23. septembra ukončil svoju návštevu New Yorku, kde sa zúčastnil na 77. Valnom zhromaždení OSN.

Komunikačný odbor MZVaEZ SR v tlačovej správe informuje, že Káčer sa ešte posledný deň pred odchodom na Slovensko stretol s predsedom zhromaždenia Csabom Körösim.

Prioritami sú solidarita a odolnosť

Šéf slovenskej diplomacie tvrdí, že „solidarita, odolnosť a veda sú priority, ktoré si vybral súčasný predseda Valného zhromaždenia. Považujme ich za kľúčové pre zvládanie súčasných výziev, ktoré sú najväčšie od ukončenia druhej svetovej vojny. Znižovanie rozdielov a nerovností vo svete je jednou z priorít Slovenska.“

Slovensko bude ako člen Výkonnej rady UNICEF a budúci člen Hospodárskej a sociálnej rady OSN (ECOSOC) a Výkonnej rady rozvojového programu OSN (UNDP) prispievať k sociálnemu, ekonomickému a environmentálnemu rozvoju.

Slovensko je ochotné pomôcť Srbsku

Rastislav Káčer taktiež rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Srbska Nikolom Selakovićom a ocenil srbské snahy v prijímaní európskych reforiem.

„Vážim si tradične výborné vzťahy medzi našimi krajinami, ktoré sú dlhodobo bez otvorených otázok. Srbsko je významným ekonomickým partnerom na západnom Balkáne a verím, že v blízkej budúcnosti pokročí pri prijímaní ďalších európskych reforiem,“ dodáva minister.

Káčer pod ďalšími európskymi reformami Srbska myslel kapitoly právneho štátu a slobodu médií a zároveň reformy označil za kľúčové. Slovenský diplomat informoval, že naša krajina je „otvorená zdieľať svoje skúsenosti s prístupovým procesom a pomôcť pri urýchlenom napredovaní Srbska do Európskej Únie (EÚ).“

Káčer zároveň oboznámil srbského ministra s pretrvávajúcim záujmom slovenských podnikateľov o investovanie a obchodnú výmenu v Srbsku. Komunikačný odbor taktiež informuje, že „k téme slovenskej menšiny vo Vojvodine a jej bohatých kultúrnych aktivít ministri spomenuli potenciál zápisu naivného umenia z Kovačice do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.“

Viac k témam: Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: Webnoviny.sk – OSN čakajú najväčšie výzvy od konca druhej svetovej vojny, vyhlásil minister Káčer © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Jeden komentár

  1. za celych dlhych 75 rokov mojho zivota som sa nicoho zmysluplneho od OSN nedockal a cakat od OSN nieco dnes, zajtra, pozajtra atd. mozu iba bezmozgovci ako je kačer donald…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *