Home / SLOVENSKO / Ozbrojené sily SR oslavujú svoj deň v Brezovej pod Bradlom, hurbanovskí dobrovoľníci v jej okolí zviedli víťaznú bitku

Ozbrojené sily SR oslavujú svoj deň v Brezovej pod Bradlom, hurbanovskí dobrovoľníci v jej okolí zviedli víťaznú bitku

24.9.2022 (Webnoviny.sk) – V sobotu sa v Brezovej pod Bradlom konajú oslavy dňa Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR).

Okrem tradičných protokolárnych aktivít spojených s položením vencov pri pamätníku hurbanovských dobrovoľníkov na Prietržskej ceste a slávnostného vojenského nástupu na námestí generála Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom pripravujú organizátori aj popoludňajší program spojený s ukážkami výcviku jednotlivých zložiek ozbrojených síl, statické a dynamické ukážky zbraní a vybavenia nielen slovenských vojakov, ale aj spojencov. Informoval o tom hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

Ukážka taktického cvičenia

Počas aktivít na „poli pod Barancom“ má byť hlavným bodom programu viac ako hodinová ukážka taktického cvičenia mechanizovaných jednotiek s podporou delostrelectva, letectva, ale aj prezentácia príslušníkov síl pre špeciálne operácie.

Počas ukážky môže verejnosť vidieť prípravu bojiska, prieskum v rôznych formách, samotnú bojovú činnosť doprevádzanú palebnou podporou delostrelectva a leteckou podporou, ale aj to, čo bežne vidieť nie je – činnosť jednotiek vojenskej polície pri zbieraní vojnových zajatcov, logistov odťahujúcich poškodenú bojovú techniku alebo činnosť vojenského zdravotníctva pri ošetrovaní a odsune zranených.

Na podujatie sa presúvala ťažká vojenská technika z rôznych kasární ozbrojených síl, preto rezort obrany vyzval verejnosť, aby rešpektovala pokyny sprievodných vozidiel a vojenskej polície.

Sviatok na konci septembra

Ozbrojené sily si pravidelne pripomínajú svoj sviatok na konci septembra, ktorý je zároveň výročím prvého ozbrojeného vystúpenia za sebaurčenie Slovákov.

Práve v okolí Brezovej pod Bradlom zviedli hurbanovskí dobrovoľníci pod velením Jána Francisciho 22. septembra 1848 svoju prvú víťaznú bitku.

Viac k témam: boj Slovákov za sebaurčenie, Deň Ozbrojených síl Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ozbrojené sily SR oslavujú svoj deň v Brezovej pod Bradlom, hurbanovskí dobrovoľníci v jej okolí zviedli víťaznú bitku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

UNIQA prispela sumou 30 000 eur na psychoterapie detí, ktoré si to finančne nemôžu dovoliť

Podpora a pomoc UNIQA v oblasti duševného zdravia pokračuje.

Jeden komentár

  1. toto nie je ziadna slovenska armada, toto je iba zhluk osob, ktori podliehaju veleniu mimo hranic Slovenska…poslednu nasu skutocnu armadu sme mali do roku 1989…to co som videl na zakladnej prezencnej sluzbe v roku 1973 to bola sila nasich zbrani a vojakov, ktorej sa bál Zapad ako cert križa!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *