Home / SLOVENSKO / Mladí ľudia na Slovensku neveria politikom a cítia ich nezáujem, menej dôverujú aj prezidentke Čaputovej

Mladí ľudia na Slovensku neveria politikom a cítia ich nezáujem, menej dôverujú aj prezidentke Čaputovej

11.9.2022 (Webnoviny.sk) – Mladí ľudia na Slovensku nedôverujú politikom. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Rady mládeže Slovenska, ktorý na vzorke 1 055 respondentov realizovala v apríli tohto roku agentúra Focus.

Zatiaľ čo dôvera v demokraciu a vôľa pre zotrvanie v európskych a euroatlantických štruktúrach sa medziročne u mladých ľudí zvyšuje, ich dôvera v politikov klesá. Politickým stranám v určitej miere dôveruje len každý piaty mladý človek na Slovensku. Vláde vyjadrilo podporu 30 % respondentov.

So zotrvaním v EÚ a NATO súhlasia

Výrazná väčšina oslovených mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov (83 %) verí, že demokracia je najlepší politický systém pre ich život, a súhlasia so zotrvaním v Európskej únii (82 %) a v NATO (73 %).

Intenzívne však vnímajú, že politici sa o mládež nezaujímajú (84 %). Len necelá štvrtina respondentov si myslí, že dokáže ovplyvniť politické rozhodnutia v krajine. Najviac mladí dôverujú mládežníckym a študentským iniciatívam (71 %), druhou najdôveryhodnejšou inštitúciou je miestna samospráva (69 %), nasledujú Európska únia (68 %), armáda (63 %) a NATO (61 %).

Viac ako polovica respondentov dôveruje vedeniu vyšších územných celkov (55 %), polícii (55 %), prezidentke (54 %) a mimovládnym organizáciám (53 %). Väčšina mladých ľudí nedôveruje súdom, pozitívne ich hodnotí len 38 %. Najnedôveryhodnejšou inštitúciou sú slovenské politické strany, ktorým verí len každý piaty mladý človek (21 %).

Výrazná zmena v dôvere v inštitúcie

Výskumníčka Rady mládeže Slovenska Katarína Čavojská skonštatovala, že dôvera v inštitúcie sa v posledných rokoch výrazne zmenila. Je to najmä v dôsledku parlamentných volieb v roku 2020 a nástupu covidu.

„Za posledné roky sa posilnila dôvera v samosprávy a vyššie územné celky, zrejme pre ich neprehliadnuteľnú aktivitu v období najhlbšej krízy spôsobenej pandémiou. Významný a kontinuálny nárast dôvery sledujeme v prípade Európskej únie. Relatívne stabilne sú v dôvere medzi mladými ľuďmi umiestnené silové zložky,“ uviedla Čavojská.

Klesla aj dôvera v prezidentku

Menej mladých ľudí dnes verí prezidentke Zuzane Čaputovej. V lete 2020 jej vyjadrilo dôveru 73 % respondentov, aktuálne je to 54 %. K posilneniu podpory došlo u mimovládnych organizácií.

„Hlavne v čase pred parlamentnými voľbami v roku 2020 čelili prakticky bezprecedentným útokom, a to aj zo strany vládnych predstaviteľov. Odzrkadlilo sa to aj na ich dôveryhodnosti medzi mladými ľuďmi, ktorá sa prepadla na 35 %, v súčasnosti im dôveruje 54 % respondentov,“ informovala Čavojská.

Nárast dôvery si Rada mládeže Slovenska spája hlavne s aktivitou mimovládok počas pandémie a po vypuknutí vojny na Ukrajine vo februári 2022.

Počet mladých ľudí, ktorí si myslia, že majú názory, ktoré sa oplatí si vypočuť, oproti roku 2020 výraznejšie narástol (z 39 % na 51 %) a väčšina si myslí, že rozumie, ako funguje spoločnosť a politika (61 %). Asi tri štvrtiny mladých ľudí by uvítali vytvorenie príležitostí, kde by sa mohli stretávať s politikmi, buď v online priestore, alebo priamo fyzicky.

Viac k témam: Prieskum, Rada mládeže Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Mladí ľudia na Slovensku neveria politikom a cítia ich nezáujem, menej dôverujú aj prezidentke Čaputovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Taraba podpredsedom parlamentu? Bol by to škandál, jednoznačne tento nápad odmietol politológ Mesežnikov

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je problémom jednak to, že Tomáš Taraba je nezaradený poslanec a tiež jeho osobný profil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.