Home / SLOVENSKO / Hamran vyzval Žilinku, aby konal. Výroky Fica aj kauza Čurilla nemôžu ostať bez povšimnutia (video)

Hamran vyzval Žilinku, aby konal. Výroky Fica aj kauza Čurilla nemôžu ostať bez povšimnutia (video)

8.9.2022 (Webnoviny.sk) – Dehonestujúce výroky Roberta Fica (Smer-SD) na adresu orgánov činných v trestnom konaní nemôžu v demokratickej krajine zostať bez povšimnutia. Uviedol to policajný prezident Štefan Hamran vo štvrtok na tlačovej konferencii. Zároveň vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa nimi zaoberal.

„Robert Fico v stredu na tlačovej konferencii bezprecedentným spôsobom hrubo, znevažujúco, veľmi nechutne zaútočil na ľudskú dôstojnosť vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov. Zrejme si neuvedomil, že stratil zvyšky svojej ľudskej dôstojnosti,“ povedal Hamran.

Neakceptovateľné útoky

V právnom štáte je podľa jeho slov neakceptovateľné, aby politik takýmto spôsobom útočil na orgány činné v trestnom konaní, nezávislý súd a dokonca konkrétnych sudcov.

„Ja si myslím, že už by to mohlo vzbudiť pozornosť generálneho prokurátora a mohol by sa do toho konečne vložiť aj on. Nepoznám žiadnu inú krajinu, kde by si bývalý premiér krajiny dovolil takúto rétoriku. Je to začiatok konca právneho štátu,“ uviedol policajný prezident.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hamran zároveň očakáva, že generálny prokurátor sa konečne vloží aj do prípadu obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu a spol., ktorý je opakovanie zneužívaný na politických tlačových besedách.

Nahrávka nemôže uzrieť svetlo sveta

Policajný prezident poukázal na to, že v prípade Jána Čurillu a spol. doteraz nebola obhajobe sprístupnená kompletná a celistvá zvuková nahrávka z kancelárií vyšetrovateľov pre embargo zo strany dozorujúceho prokurátora. „Zakázal informovať kohokoľvek, dokonca aj súdy SR, preto nemôže uzrieť svetlo sveta. Na základe čoho?“ pýta sa Hamran.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Očakáva, že túto otázku zodpovie generálny prokurátor. „Chceme vedieť, ako môže byť odopierané právo vyšetrovateľom oboznámiť sa so zvukovou nahrávkou v celistvosti, keď trestný poriadok vyslovene ukladá, že má byť uchovaná na elektronických nosičov v celistvosti,“ povedal Hamran. Podľa neho sú výroky, za ktoré sú vyšetrovatelia NAKA stíhaní, vytrhnuté z kontextu s cieľom zdiskreditovať ich.

Rozsudky predávané za kabelky

Šéf Smeru-SD Robert Fico podľa Hamrana zastrašuje vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov a spochybňuje prebiehajúce trestné konania.

„Pevne verím, že toto akceptované nebude, pretože táto éra tu už bola, keď sa rozsudky predávali za kabelky. Myslím, že v mene slušných policajtov môžem vyhlásiť, že sme videli, ako fungovala polícia za vlád Roberta Fica a ďakujeme, neprosíme si,“ skonštatoval Hamran.

Poukázal tiež na to, že Fico disponuje esemeskami, ku ktorým nemá prístup ani obhajoba v kauze obvinených vyšetrovateľov NAKA. „Je to podľa mňa veľmi legitímna otázka na dozorujúceho prokurátora, ktorý vykonáva dozor, či mu to neprekáža. Myslím si, že by mu to prekážať malo,“ skonštatoval.

Výroky o zvieratách na NAKA

Fico sa vyjadril, že na NAKA nepracujú ľudia, ale zvieratá, vyšetrovatelia páchajú zločiny a dopúšťajú sa zverstiev. Hamran na to reagoval, že zverstvá v rámci polície, prokuratúry a súdov naozaj prebiehali, avšak práve za vlád Roberta Fica, o čom dnes svedčia aj rozsudky nezávislých súdov.

„Títo ľudia boli niekoľkokrát ocenení, vyznamenaní, boli mimoriadne povyšovaní aj za éry Roberta Fica a jeho vlád a dnes, zrejme preto, že stíhajú mocných a vplyvných ľudí v rámci našej spoločnosti, sú perzekvovaní na politických tlačových konferenciách,“ skonštatoval Hamran.

Zároveň podčiarkol, že posudzovanie dôkazov a rozhodovanie o vine a treste je výsostným právom nezávislých a nestranných súdov a politici si nemôžu túto právomoc uzurpovať.

Ako pokračoval, nezávislé súdy vrátane Najvyššieho súdu SR potvrdili, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je zločinec. „Namiesto toho, aby sa Robert Fico ospravedlnil za svoje predchádzajúce výroky na adresu pána Kováčika, útočí na vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorí tohto gaunera postavili pred súd a právoplatne odsúdili na základe relevantnej a zákonnej dôkaznej situácie,“ povedal policajný šéf.

Viac k témam: kauza Súmrak, Predseda strany Smer-SD, Prezident Policajného zboru SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Hamran vyzval Žilinku, aby konal. Výroky Fica aj kauza Čurilla nemôžu ostať bez povšimnutia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opera SND zaviedla zvýhodnené detské vstupenky. Platia až do 18 rokov

Opera Slovenského národného divadla zaviedla detskú vstupenku. Deti a mladí diváci do 18 rokov budú mať zvýhodnené vstupné na večerné operné predstavenia vo všetkých kategóriách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.