8.9.2022 (Webnoviny.sk) – Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO) začal oficiálne fungovať a poskytovať svoje služby verejnosti pred rokom a za tento čas sa na úrad obrátilo 300 ľudí, ktorí sa chceli poradiť o svojom prípade alebo oznámiť skutky, ktoré považovali za trestné.
Status chránených oznamovateľov
Tím právnikov na úrade sa z celkového počtu oznámení intenzívne venoval 95 podnetom. Okrem ochrany oznamovateľov išlo o právne poradenstvo a účasť v trestných, či súdnych konaniach. Informovala o tom na tlačovej besede predsedníčka ÚOO Zuzana Dlugošová.
Za rok existencie úradu pribudlo 17 chránených oznamovateľov. To sú zamestnanci, ktorí podali kvalifikované oznámenie o podozrení z porušenia zákona a následne im prokurátor alebo správny orgán udelili tento status.
V praxi to znamená, že napríklad na výpoveď, preradenie zamestnanca alebo zníženie jeho platu musí mať zamestnávateľ súhlas úradu.
„V akej spoločnosti budeme žiť, závisí aj od toho, ako sa v kritických chvíľach zachováme. Ďakujem preto všetkým oznamovateľom, ktorí sa postavili za správnu vec,“ povedala Dlugošová.
Prípad z Košíc
V prípadoch oznamovateľov ÚOO momentálne beží desať trestných konaní. Jedným z nich je aj prípad Márie Koránovej, ktorá pracovala ako hlavná ekonómka v Záchrannej službe Košice a od prokuratúry má daný status chráneného oznamovateľa. Pani Koránová oznámila polícii podozrenia, ktoré sa týkali ekonomickej trestnej činnosti.
Vzápätí jej bolo zrušené miesto z „organizačných dôvodov“. Po doručení výpovede sa obrátila so žiadosťou na novovzniknutý ÚOO, ktorý po naštudovaní prípadu výpoveď úspešne pozastavil.
„Nezostala som v tom sama, našťastie existujú úrady ako ÚOO, organizácie a právnici a ďalší ľudia pripravení chrániť verejný záujem a práva oznamovateľov,“ povedala Mária Koránova.
Nahlasovanie korupcie na úradoch
Úrad teraz k výročiu svojho fungovania taktiež spúšťa kampaň, ktorá ľudí povzbudí, aby sa nebáli korupciu nahlásiť. Kampaň zahŕňa protikorupčné koncerty, podcast alebo televízne spoty.
„Našou ambíciou je, aby čo najviac ľudí vedelo o úrade a ochrane a podpore, ktorú im vieme poskytnúť. Spúšťame preto komunikačnú kampaň financovanú z Plánu obnovy a odolnosti SR. Postavili sme ju na známom prísloví, že mlčať je zlato. Ak však ide o podvody a korupciu, platí pravý opak, a to, že nemlčať je zlato,“ dodala Dlugošová.
Prvý protikorupčný koncert sa uskutoční dnes v Bratislave na Hlavnom námestí o 19:00 hodine, vystúpi na ňom Jana Kirschner.
Viac k témam: Korupcia, úplatkárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Na nekalú činnosť či korupciu upozornilo už viac ako 300 Slovákov, úrad sa poďakoval všetkým oznamovateľom © SITA Všetky práva vyhradené.