Home / SVET / Británia má novú premiérku, kráľovná poverila zostavením vlády Liz Trussovú

Británia má novú premiérku, kráľovná poverila zostavením vlády Liz Trussovú

6.9.2022 (Webnoviny.sk) – Liz Trussová sa v utorok stala britskou premiérkou. Úradu sa ujala na hrade Balmoral v Škótsku, keď ju kráľovná Alžbeta II. formálne požiadala o zostavenie novej vlády.

Johnsonova rezignácia

Jej predchodca Boris Johnson, ktorý oznámil svoj úmysel odstúpiť pred dvomi mesiacmi, formálne rezignoval počas jeho vlastnej audiencie s panovníčkou krátko predtým.

Štyridsaťsedemročnú Trussovú v pondelok zvolili členovia Konzervatívnej strany za jej predsedníčku. Ako líderka vládnej strany, ktorá má v Dolnej snemovni britského parlamentu väčšinu, sa stala predsedníčkou vlády bez toho, aby sa uskutočnili voľby.

Trussová čelí obrovským výzvam

Trussová čelí mimoriadnym výzvam v podobe rastúcich cien, pracovných nepokojov a zaťaženému systému zdravotnej starostlivosti, ktorý trápia dlhé čakacie listiny a nedostatok personálu.

Okrem toho musí riešiť energetickú krízu, ktorú vyvolala ruská vojna na Ukrajine a ktorá hrozí vytlačením cien energií do ťažko dostupných úrovní.

Premiérka podľa britských médií plánuje zastropovať účty za energiu, čo bude daňových poplatníkov stáť až 100 miliárd libier. Očakáva sa, že svoj plán predstaví vo štvrtok.

Viac k témam: Britská vláda, Britský premiér, Rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Británia má novú premiérku, kráľovná poverila zostavením vlády Liz Trussovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Portugalsko pošle Ukrajine tanky Leopard 2, potvrdil premiér Costa. Krajina ich má v zásobe dvanásť plne funkčných

Portugalská vláda rokuje s Nemeckom na dodaní dielcov na opravu vyradených tankov, povedal predseda portugalskej vlády.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *