Home / SLOVENSKO / Najvyšší súd zrušil rozhodnutie „Špeciálu“, nesúhlasil s oslobodzujúcim rozsudkom pre ženu z kauzy Mrcha

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie „Špeciálu“, nesúhlasil s oslobodzujúcim rozsudkom pre ženu z kauzy Mrcha

6.9.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) na verejnom zasadnutí v trestnej veci obžalovanej Ildikó P. a spol. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu z 19. mája 2022 v oslobodzujúcej časti vo vzťahu k Rozálii S. a vrátil ju súdu prvého stupňa na ďalšie konanie a rozhodnutie.

Vo zvyšku považoval senát najvyššieho súdu rozsudok za zákonný a správny. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Vinná z prípravy vraždy

Špecializovaný trestný súd v máji tohto roku neprávoplatne odsúdil Ildikó P. na 11 rokov väzenia. Uznal ju totiž za vinnú z prípravy vrážd jej matky a otčima. Spoluobžalovanú dôchodkyňu Rozáliu S. prvostupňový súd naopak oslobodil.

Zatiaľ čo Ildikó P. podala odvolanie voči svojmu odsúdeniu pre trestný čin úkladnej vraždy v štádiu prípravy, Úrad špeciálnej prokuratúry sa odvolal voči oslobodeniu spoluobžalovanej.

Podľa obžaloby oslovila Ildikó P. v roku 2020 viaceré osoby, aby zavraždili jej matku a matkinho manžela. Dôvodom bol zámer získať majetkový prospech, konkrétne vlastníctvo rodinného domu.

Rozália S. ju podľa orgánov činných v trestnom konaní v celej veci „slovne a psychicky podporovala“. Obe obžalované pred súdom odmietli vinu.

Do prípadu sa zamiešal Lipšic

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic však argumentoval, že pri usvedčovaní dvojice bol využitý policajný agent a orgány činné v trestnom konaní disponujú aj záznamami z odpočúvania, ktoré preukazujú vinu obžalovaných žien.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Ildikó P. a Rozáliu S. počas policajnej akcie s krycím názvom Mrcha v obci Gbelce v okrese Nové Zámky ešte v júni 2021. Ildikó P. následne vzal sudca pre prípravné konanie do väzby pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti.

Viac k témam: Akcia „Mrcha“, Príprava vraždy, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd zrušil rozhodnutie „Špeciálu“, nesúhlasil s oslobodzujúcim rozsudkom pre ženu z kauzy Mrcha © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Taraba podpredsedom parlamentu? Bol by to škandál, jednoznačne tento nápad odmietol politológ Mesežnikov

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je problémom jednak to, že Tomáš Taraba je nezaradený poslanec a tiež jeho osobný profil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.