Home / SVET / Novou britskou premiérkou sa stane Liz Trussová, vo funkcii vystrieda Borisa Johnsona

Novou britskou premiérkou sa stane Liz Trussová, vo funkcii vystrieda Borisa Johnsona

5.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 5. septembra 14:22

Britská Konzervatívna strana si za svoju novú líderku zvolila doterajšiu ministerku zahraničia Liz Trussovú. Politička sa tak stane aj novou premiérkou Spojeného kráľovstva.

Stretnutie s kráľovnou

Už v utorok by sa mala v Škótsku stretnúť s kráľovnou Alžbetou II., aby ju panovníčka poverila zostavením vlády. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
O post šéfa konzervatívcov a predsedu vlády, ktorý doteraz zastával Boris Johnson, bojovala Trussová s bývalým ministrom financií Rishim Sunakom. Toho zdolala o zhruba 20-tisíc hlasov.
Trussová sa po oznámení jej víťazstva poďakovala strane a voličom, ale napríklad aj jej predchodcovi Borisovi Johnsonovi za to, že sa postavil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, dosiahol brexit či zaviedol vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Trussová predstaví „odvážny plán“

Tiež sa zaviazala dodržať svoje sľuby voličom, pričom uviedla, že Konzervatívna strana musí ukázať, že je schopná v nasledujúcich dvoch rokoch splniť, čo sľúbila.
Politička má podľa svojich slov „odvážny plán“ na zníženie daní a rast britskej ekonomiky, pričom tiež sľúbila, že sa postará o vysoké ceny energií, a to nielen riešením krízy, ale aj otázok dlhodobých zásob.

Viac k témam: COVID-19, Konzervatívna strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Novou britskou premiérkou sa stane Liz Trussová, vo funkcii vystrieda Borisa Johnsona © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vycestuje do Moskvy, aby prediskutoval jadrovú bezpečnosť

Rafael Grossi objasnil, že do Ruska vycestuje čoskoro a verí, že rozhovory, ktoré sa tam uskutočnia, budú na „veľmi vysokej úrovni“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.