Home / SVET / Turecko súhlasí so vstupom Švédska a Fínska do NATO, Stoltenberg hovorí o historickom rozhodnutí

Turecko súhlasí so vstupom Švédska a Fínska do NATO, Stoltenberg hovorí o historickom rozhodnutí

29.6.2022 (Webnoviny.sk) – Turecko súhlasilo, že stiahne svoj nesúhlas so vstupom Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. Ukončilo tak spor, ktorý zatieňoval summit lídrov NATO v Madride za situácie, keď v Európe vládne najhoršia bezpečnostná kríza za desaťročia, ktorú spôsobila ruská vojna na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Po utorkových rokovaniach s lídrami troch spomenutých krajín generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg povedal, že „teraz máme dohodu, ktorá otvára cestu pre vstup Fínska a Švédska do NATO“. Označil to za „historické rozhodnutie“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Rozhodnutia v Severoatlantickej aliancii sa prijímajú konsenzom, pričom turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hrozil zablokovaním vstupu dvojice škandinávskych krajín a žiadal, aby zmenili svoj postoj ku kurdským povstaleckým organizáciám, ktoré Turecko považuje za teroristické.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko súhlasí so vstupom Švédska a Fínska do NATO, Stoltenberg hovorí o historickom rozhodnutí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počas protestov proti mobilizácii v Rusku zatkli takmer sto ľudí, muži naďalej utekajú z krajiny

Najviac ľudí, a to 59, zadržali počas demonštrácie v meste Novosibirsk na Sibíri.

Jeden komentár

  1. adamkratochvil

    pre Svedsko a Finsko je to urcite historicke rozhodnutie, prave si podpisuju svoj umrtny list…ak dojde k horucemu konfliktu medzi NATO a Ruskom budu prvi na rane ruskym hypersonickym zbraniam proti ktorym NATO nema protizbran…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.