Home / SVET / Americkým vojakom sa podarilo zadržať jedného z vodcov IS, muža identifikovali ako Ahmada Haního al-Kurdího

Americkým vojakom sa podarilo zadržať jedného z vodcov IS, muža identifikovali ako Ahmada Haního al-Kurdího

16.6.2022 (Webnoviny.sk) – Koaličné sily pod vedením Spojených štátov zajali vo štvrtok vysokopostaveného vodcu extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Udialo sa tak počas vojenskej operácie v severnej Sýrii.

Vodca militantov

Vo vyhlásení koalície sa uvádza, že zajatý vodca bol skúsený výrobca bômb a operačný sprostredkovateľ. Zároveň ho označili za jedného z najvyšších vodcov odnože tejto militantnej skupiny v Sýrii.

Jeho totožnosť ani miesto zadržania nezverejnili. Operácia však podľa koalície bola úspešná bez toho, aby utrpeli zranenia nejakí civilisti a predstavitelia koaličných síl.

„Spiace bunky“ terorizujú ľudí naďalej

Traja predstavitelia irackej tajnej služby však medzičasom identifikovali muža ako Ahmada Haního al-Kurdího. Ide o občana Sýrie, ktorý sa medzi militantmi vypracoval na jedného z najvyšších a najnebezpečnejších vodcov IS a odborníka na výrobu nástražných systémov a výbušnín.

Istý čas bol vodcom IS, ktorý kontroloval sýrske mesto Rakka, keď bolo de facto hlavným mestom samozvaného islamského „kalifátu“.

Príslušníci tejto organizácie napriek tomu, že v Sýrii stratili kontrolu nad územiami, naďalej operujú a uskutočňujú smrtiace útoky v Iraku a Sýrii prostredníctvom tzv. spiacich buniek.

Viac k témam: Terorista, Vojenská operácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Americkým vojakom sa podarilo zadržať jedného z vodcov IS, muža identifikovali ako Ahmada Haního al-Kurdího © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čierna Hora vyhostila šiestich ruských diplomatov, dôvodom majú byť porušenia Viedenských dohovorov

Čiernohorský rezort zahraničia zároveň odmietol poskytnúť bližšie podrobnosti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.