Home / SLOVENSKO / Slovenská pošta vydala známku s Holíčskym zámkom, autorom výtvarného návrhu je Činovský (foto)

Slovenská pošta vydala známku s Holíčskym zámkom, autorom výtvarného návrhu je Činovský (foto)

15.6.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská pošta vydala poštovú známku s vyobrazením Kaštieľa Márie Terézie v Holíči, ktorý verejnosť pozná skôr ako Holíčsky zámok. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky s nominálnou hodnotou 2,40 eura je podľa hovorkyne Slovenskej pošty Ivety Dorčákovej Martin Činovský.

Pošta ju vytlačila technikou ofsetu v kombinácii s oceľorytinou spoločnosť Tiskárna Hradištko. Známka vyšla v emisnom rade s názvom Krásy našej vlasti.

Zámok sa postupne obnovuje

Holíčsky zámok je národnou kultúrnou pamiatkou. Má nielen bohatú históriu spojenú s Máriou Teréziou, ktorej slúžil ako letné sídlo, ale aj pestrú súčasnosť. Mesto Holíč získalo rozsiahly areál od štátu v roku 1991 do svojho majetku. O pár rokov neskôr mestské zastupiteľstvo Holíčsky zámok predalo súkromnej firme, ktorá sa mala postarať o jeho rekonštrukciu.

V roku 2007 mesto Holíč kúpilo svoj klenot späť a odvtedy ho po malých krôčikoch obnovuje. Zámok je dominantou mestečka na západnom Slovensku a počas letnej sezóny býva sprístupnený pre turistov.

Prestavba na letné sídlo

Jeho dnešný neskorobarokový vzhľad je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo cisársko – kráľovskej rodiny Habsburgovcov.

Trojpodlažná obytná budova, pôdorysne riešená do tvaru písmena U je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy. V 20. storočí bol výrazne poškodený interiér zámku, ale chátral aj zvonku.

Viac k témam: Holíčsky zámok, Poštová známka
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská pošta vydala známku s Holíčskym zámkom, autorom výtvarného návrhu je Činovský (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa namiesto vyučovania h3kovali

Študenti Gymnázia M. R. Štefánika sa včera neučili. Do školy zavítali známi influenceri v rámci preventívneho projektu H3KNISA a na viacerých workshopoch v malých skupinkách debatovali na rôzne témy, o ktoré sa zaujímajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *