Home / šport / Londýn by chcel byť v roku 2036 dejiskom olympiády, starosta Khan z neho chce hlavné mesto svetového športu

Londýn by chcel byť v roku 2036 dejiskom olympiády, starosta Khan z neho chce hlavné mesto svetového športu

12.5.2022 (Webnoviny.sk) – Olympijské hry v roku 2036 má záujem organizovať aj anglická metropola Londýn. Mesto na Temži v minulosti hostilo OH v rokoch 1908, 1948 a 2012. V prípade úspechu by sa stalo prvou lokalitou, ktorá by súťaže pod piatimi kruhmi hostila štyrikrát.

Ambíciu opäť privítať najlepších športovcov na svete prezentoval starosta Sadiq Khan počas pracovnej cesty v USA. Informuje o tom periodikum Evening Standard na svojom webe.

Nové štadióny nechcú stavať

„Z Londýna chcem spraviť hlavné mesto svetového športu, povedal,“ Sadiq Khan, ktorý intenzívne spolupracuje na tom, aby sa v jeho meste konali rôzne elitné športové zápasy a súťaže – v americkom futbale, boxe, tenise či krikete.

Angličania chcú stavať na ekológii a udržateľnosti. „Nestavať nové štadióny, ktoré potom zívajú prázdnotou. Namiesto toho využiť už hotové športoviská,“ poznamenal londýnsky starosta.

V roku 2024 bude OH hostiť francúzsky Paríž, o štyri roky neskôr americké Los Angeles. A práve v LA šéf londýnskej radnice informoval o záujme jeho mesta opäť kandidovať. Po USA sa v roku 2032 presťahujú OH do austrálskeho Brisbane.

Olympiáda by mala byť v Afrike

Ak Medzinárodný olympijský výbor (MOV) splní sľub a olympijský oheň dostane aj do Afriky, tak by OH 2036 mala dostať po prípadnom splnení všetkých náležitostí a záruk egyptská Káhira. Definitíva by nemala padnúť skôr ako v roku 2025.

Adeptov je však omnoho viac, predbežný záujem prezentovali aj Čína, Taiwan, indický Ahmedabad, indonézská Jakarta, katarská Dauha, Rusko, dánske hlavné mesto Kodaň, maďarská Budapešť, v Kanade Montreal spolu s Torontom či mexická Guadalajara. Španielsky Madrid sa už stiahol a chce sa zamerať na rok 2040.

Viac k témam: Olympiáda, Olympijské hry
Zdroj: Webnoviny.sk – Londýn by chcel byť v roku 2036 dejiskom olympiády, starosta Khan z neho chce hlavné mesto svetového športu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruskí olympijskí medailisti podporili Putinovu vojnu na Ukrajine počas osláv anexie Krymu, teraz čelia dôsledkom

Väčšina športovcov mala na bundách písmeno Z, ktoré používajú na označenie svojej vojenskej techniky ruskí vojaci na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.