Home / SVET / Zjednotenie Írska je o krok bližšie, nacionalisti získali v severoírskom parlamente najväčší počet kresiel

Zjednotenie Írska je o krok bližšie, nacionalisti získali v severoírskom parlamente najväčší počet kresiel

8.5.2022 (Webnoviny.sk) – Nacionalistická strana Sinn Féin, ktorej cieľom je zjednotenie Írska, vo voľbách do severoírskeho parlamentu prvýkrát v histórii získala najväčší počet kresiel. Po zrátaní takmer všetkých hlasov má Sinn Féin 27 z 90 kresiel v parlamente.

Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá v severoírskom zákonodarnom zbore dominovala dve desaťročia, obsadila 24 kresiel. Víťazstvo Sinn Féin ju oprávňuje na post predsedu severoírskej vlády, a to prvýkrát od roku 1921, kedy Severné Írsko vzniklo ako krajina s protestantskou väčšinou. Podpredsedníčka Sinn Féin Michelle O’Neilová vyhlásila, že rozdelení severoírski politici sa musia zísť na budúci týždeň, aby sformovali výkonnú moc.

Ak vládu nezostavia do šiestich mesiacov, nasledovať budú nové voľby a ďalšia neistota. Výsledky sobotňajších volieb sú krokom ku konečnému cieľu Sinn Féin, ktorým je zjednotenie Írska, hoci tohto roku sa strana nesústredila na túto tému, ale jej kampani dominovala problematika prudko rastúcich životných nákladov.

Viac k témam: Severné Írsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Zjednotenie Írska je o krok bližšie, nacionalisti získali v severoírskom parlamente najväčší počet kresiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Skonči sa vojna na Ukrajine po obsadení Kramatorska? Môže, ale aj nemusí to tak byť

Podľa bývalého veliteľa strategického velenia Spojeného kráľovstva bude vojna ešte počas leta kulminovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.