Home / SVET / Zomrel úspešný pilot F1 Tony Brooks, Angličan s prezývkou „pretekársky zubár“ sa dožil rovných 90 rokov

Zomrel úspešný pilot F1 Tony Brooks, Angličan s prezývkou „pretekársky zubár“ sa dožil rovných 90 rokov

4.5.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku rovných 90 rokov odišiel na večnosť úspešný pilot F1 z dávnej minulosti Angličan Tony Brooks. Rodák z Dukinfieldu bol súčasťou prestížneho seriálu v rokoch 1956 až 1961, absolvoval spolu 38 pretekov a dosiahol v nich šesť víťazstiev.

Celým menom Charles Anthony Standish Brooks si medzi pretekármi vyslúžil prezývku „pretekársky zubár“, keďže svoje štúdium stomatológie skĺbil so začínajúcou motoristickou kariérou.

Nesmierne rýchly jazdec

Podľa mnohých odborníkov nemal taký talent, ako jeho známejší krajania Stirling Moss, Peter Collins či Mike Hawthorn, napriek tomu bol nesmierne rýchly jazdec.

Premiérové víťazstvo si vybojoval v roku 1957 spolu so Stirlingom Mossom. V tom čase platilo v F1 pravidlo, ktoré umožnilo pilotovi odovzdať auto svojmu tímovému kolegovi.

Na pódiu stál desaťkrát

Brooks sa počas kariéry dostal až desaťkrát na pódium a bolo z toho spomenutých šesť víťazstiev. Najbližšie k titulu svetového šampióna bol v roku 1959, napokon v hodnotení skončil druhý za Austrálčanom Jackom Brabhamom. Pretekársku kariéru ukončil už vo veku 29 rokov a potom sa venoval podnikaniu.

Viac k témam: F1 Formula 1, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel úspešný pilot F1 Tony Brooks, Angličan s prezývkou „pretekársky zubár“ sa dožil rovných 90 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pri brutálnom zásahu brazílskej polície zomrel černoch priamo v ich aute, napchali ho do kufra a nechali udusiť plynom (video)

Incident si naprieč Brazíliou vyžiadal rozsiahle odsúdenie a mnohí kritizujú konanie policajtov ako rasistický čin.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.