Home / SVET / Rusi posilnili ochranu svojej flotily v Čiernom mori, do boja nasadili vojensky vycvičené delfíny

Rusi posilnili ochranu svojej flotily v Čiernom mori, do boja nasadili vojensky vycvičené delfíny

28.4.2022 (Webnoviny.sk) – Rusko na námornej základni v Sevastopole, ktorá sa nachádza na južnom cípe Krymu, umiestnila vycvičené delfíny. Informoval o tom The Guardian s odvolaním sa na Americký námorný inštitút. Prítomnosť vojensky vycvičených delfínov potvrdzujú satelitné snímky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Delfíny chránia ruskú flotilu

Ruská armáda v prístave rozmiestnila dve ohrady pre delfíny ešte vo februári tohto roka, kedy zahájila inváziu na Ukrajinu. Ich úlohou je pomôcť chrániť ruskú flotilu pred útokom.
Ruská federácia má bohaté skúsenosti s výcvikom delfínov na vojenské účely. V minulosti ich využívali najmä na získavanie rôznych predmetov či zastrašovanie nepriateľských potápačov.

Od roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym, sa vojenská základňa v Sevastopole stala kľúčovou najmä pre jej strategickú polohu v Čiernom mori, pretože ide o nikdy nezamŕzajúci prístav námornej flotily.

Kotvia tam mnohé ruské lode, ktoré síce sú mimo dosahu rakiet, môžu byť však zasiahnuté z ponoriek.

Okupanti zhabali ukrajinských delfínov

Počas studenej vojny USA rovnako aj Sovietsky zväz používali tieto cicavce na odhaľovanie potenciálnych rizík, ako sú bomby alebo míny nachádzajúce sa v blízkosti ich lodí.

Skúsenosti s výcvikom delfínov má aj Ukrajina. Tá dva roky pred obsadením Krymu obnovila program na ich výcvik. Delfínov cvičila práve v akváriu neďaleko Sevastopolu, po okupácii však o ne prišla.

Napriek snahe a žiadostiam o ich vrátenie, ruská strana požiadavku neakceptovala a podľa agentúry RIA Novosti, tento program nakoniec rozšírila.

O dva roky neskôr Moskva ohlásila nákup ďalších piatich podmorských cicavcov. Aktuálne nie je známe, či ide o tie isté delfíny, o ktorých sa predpokladá, že sú umiestnené v Sevastopole.

Cicavce využívajú na záškodnícku činnosť

Rusko použilo delfíny napríklad aj počas vojny v Sýrii v roku 2018. Zároveň sa špekuluje aj o tom, že Rusko okrem delfínov vycvičilo aj veľrybu beluga.

Tá bola spozorovaná neďaleko nórskeho pobrežia o rok neskôr. Upozornili na ňu miestni rybári, ktorých upútala najmä jej netradičná výstroj vybavená najrôznejšou technikou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: delfíny, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenský výcvik
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi posilnili ochranu svojej flotily v Čiernom mori, do boja nasadili vojensky vycvičené delfíny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Skonči sa vojna na Ukrajine po obsadení Kramatorska? Môže, ale aj nemusí to tak byť

Podľa bývalého veliteľa strategického velenia Spojeného kráľovstva bude vojna ešte počas leta kulminovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.