Home / POLITIKA / VOJNA na UKRAJINE neBUDE JADROVÁ a môže byť TRETIA SVETOVÁ

VOJNA na UKRAJINE neBUDE JADROVÁ a môže byť TRETIA SVETOVÁ

Americký publicista a geopolitický analytik Gideon Rose sa v časopise Foreign Affairs pokúsil vysvetliť, prečo vojna na Ukrajine nebude jadrová.

Podľa jeho interpretácie nech by niektoré interpretácie ruskej vojenskej doktríny naznačovali čokoľvek, Moskva počas konfliktu nepoužije jadrové zbrane. Skúsený znalec medzinárodných vzťahov sa domnieva, že Vladimír Putin nepoužije jadrové zbrane, pretože by nasledovala mimoriadna odveta a všeobecné pohoršenie bez ani zďaleka porovnateľných strategických výhod, ktoré by ich ospravedlňovali – nehovoriac o tom, že rádioaktívny spad z takéhoto použitia by sa mohol ľahko vrátiť späť na samotné Rusko.

Zo súvisiacich dôvodov NATO nezaútočí na Rusko ani sa nepokúsi dekapitovať ruský režim, aby sa predišlo tomu, že by bol Putin zúfalý.

Nedôjde k nasadeniu jednotiek NATO, zriadeniu bezletovej zóne a žiadnemu prudkému prenasledovaniu ruských síl, ak by sa stiahli späť na domáce územie. Všetky tieto akcie by niesli veľké riziko eskalácie, ktorej sa chce NATO vyhnúť rovnako ako Moskva. A naopak, NATO sa bude cítiť nútené neposkytnúť Moskve významné víťazstvo, nielen kvôli Ukrajine, ale aj preto, aby sa vyhlo nebezpečnému precedensu, že jadrové zbrane sú užitočné na ochranu neprávom získaných ziskov konvenčnej agresie.

Gideon Rose zdôrazňuje, že v rámci uvedených „limitov sa však vojna bude viesť do maximálnej miery, kým sa vývoj rozhodne neobráti jedným smerom alebo sa nezrúti do patovej situácie. Bojovníci budú bojovať, kým nebudú vyčerpaní alebo kým sa bojové línie nevrátia k niečomu blízko východiskového bodu. Cieľom Bidenovej administratívy by malo byť toto všetko urýchliť – pokračovaním v zásobovaní Ukrajiny akoukoľvek konvenčnou vojenskou pomocou, ktorá môže postrádať jadrové protiopatrenia, vyhýbaním sa zbytočným rečiam o ruskom vedení a pripravenosťou vážne rokovať, keď na to budú podmienky.“

So stanoviskom analytika Gideon Rose nei celkom súhlasí ruský minister zahraničných Sergej Lavrov, ktorý varoval pred „reálnou“ hrozbou tretej svetovej vojny.

Lavrov sa vyjadril pre ruské tlačové agentúry, pričom kritizoval prístup Ukrajiny k mierovým rokovaniam. „Dobrá vôľa má svoje hranice. Ak však nie je obojstranná, rokovaciemu procesu to nepomáha,“ uviedol Lavrov.

K možnému riziku tretej svetovej vojny povedal: „Nebezpečenstvo je reálne, nemožno ho podceňovať.“

Zdroj: TU

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ŠOK: NAKA zadržala DR. HARABína !!! PREČO ?

NAKA zadržala Štefana Harabina. Podľa našich informácií zadržanie súvisí s podnecovaním. Zatiaľ nie je jasné, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.