Home / Nezaradené / UKRAJINA ANI RUSKO NIE SÚ PRIPRAVENÉ NA DLHÚ VOJNU

UKRAJINA ANI RUSKO NIE SÚ PRIPRAVENÉ NA DLHÚ VOJNU

Zaujímavý názor prináša ruský opozičný internetový portál Novaja gazeta.Europa v rámci rozhovoru s vojenským expertom Jurijom Fedorovom mu položil otázku, čo si myslí o nedávnom vyjadrení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina je pripravená bojovať s Ruskom najmenej 10 rokov.

Podľa názoru Fedorova „Ukrajina ani Rusko nie sú pripravené bojovať 10 rokov tak, ako to robili posledné dva mesiace. Aktívna fáza vojny nemôže trvať dlho, pretože bojová účinnosť personálu je vyčerpávajúca a zásoby zbraní sú vyčerpané.

V Rusku je doplnenie možné len v prípade mobilizácie – ale v tomto prípade treba priznať zlyhanie „špeciálnej operácie,“ povedať, že je to vlastne vojna, a to veľmi ťažká vojna, ale to je nemožné. Navyše mobilizácia nemôže byť úplná: 2-3 milióny ľudí nemožno povolať do zbrane, jednoducho vytvoria chaos vo vojenských operáciách. Je potrebné povolať záložných vojakov s už získanými vojenskými špeciálnymi návykmi a zručnosťami, ktoré sa dajú jednoducho „občerstviť“ za pár týždňov a potom týchto ľudí vrhnúť do boja.

Jediný problém je, že ide o ľudí vo veku od 23 do 30 rokov, mnohí už majú vlastné rodiny a plány – a zjavne nesúvisia s vojnou. Jedna vec je vidieť vojnu v televízii a úplne iná je zúčastniť sa naživo tohto strašidelného pekla.“ Jurij Fedorov tiež hovoril o stave ozbrojených síl Ukrajiny. Konštatoval, že „ich stav nie je taký zlý, ako o ňom hovorí ruská propaganda. Mobilizačný potenciál Ukrajiny je asi milión vysoko motivovaných ľudí. Do krajiny prichádzajú zbrane. V prípade potreby je možné obnoviť silu armády. Problémom je, že Ukrajina nutne potrebuje ťažké zbrane, najmä delostrelectvo, bez ktorého sa vojna nedá vyhrať. Rusko má viac takýchto zbraní, no prichádzajú aj na Ukrajinu: hovoríme o tankoch, delostrelectve, najmodernejších MANPADS schopných zostreliť ruské lietadlá v slušnej výške – do 3-4 kilometrov.

Ale opakujem, nestačí to, neexistujú žiadne dodávky letectva, systémov protivzdušnej obrany na veľké vzdialenosti a niektorých ďalších zbraní. V každom prípade však aktívna fáza vojny nemôže trvať dlhšie ako niekoľko mesiacov. Potom, pokiaľ sa nedosiahne prímerie, prejde do konfliktu nízkej intenzity.“

Zdroj: TU

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ORBÁNova VEŠTBA: Desaťročie VOJEN, nebezpečenstiev a NEISTOTY (videá)

Nadchádzajúce desaťročie bude obdobím nebezpečenstiev, neistoty a vojen, vyhlásil staronový premiér Viktor Orbán. „Nevzdáme sa ochrany …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.