Home / SLOVENSKO / Zlá starostlivosť o zdravie v rodinách? Pozor, môže vás finančne zruinovať

Zlá starostlivosť o zdravie v rodinách? Pozor, môže vás finančne zruinovať

7.4.2022 (Webnoviny.sk) – Dnešný Svetový deň zdravia odhaľuje, že naša zdravotná gramotnosť patrí k najnižším v Európe. V oblasti finančnej gramotnosti zas dosahujú Slováci len priemerné výsledky.  Liekom na zdravý finančný rozpočet je pritom pravidelné sporenie, vytváranie finančnej rezervy, či refinancovanie dlhov s výhodnejšími podmienkami.

Zdravotná gramotnosť ľudí na Slovensku patrí medzi najhoršie v Európe, vyplýva to z najnovších dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Neschopnosť starať sa o svoje zdravie pritom vedie k častejším návštevám lekára, čo zasa znamená väčšiu záťaž pre rodinné rozpočty.

Podľa prieskumu WHO v 17 európskych krajinách sa ako najsilnejší faktor nízkej zdravotnej gramotnosti – teda schopnosti starať sa o svoje zdravie – ukázal práve nedostatok peňazí v domácom rozpočte. Ďalšími dôležitými vplyvmi sú podľa štúdie ako nízky spoločenský status, tak aj nižšie vzdelanie idúce ruka v ruke s vyšším vekom. Zohľadňujúc tieto faktory tak Slovensko v hodnotení dosiahlo piate najnižšie hodnotenie, a to 69,7 zo 100 bodov. Priemerná hodnota v sledovaných európskych krajinách pritom predstavovala 76 bodov.

Hodnotenia zdravotnej gramotnosti vo vybraných krajinách (bodovaná škála 0-100)

Ľudia, ktorí sa menej zaujímajú o zdravie, majú podľa štúdie viac chronických ochorení alebo horšiu kondíciu. Tiež im hrozí častejšie využívanie pohotovostných služieb spolu s pravidelným navštevovaním lekárov a špecialistov.

Alarmujúce sú aj zistenia Štatistického úradu SR, podľa ktorých je priemerná dĺžka PN-ky z dôvodu choroby 42,59 dní ročne. V prípade nízkopríjmových domácností, slobodných rodičov či drobných živnostníkov môže byť takýto výpadok zo zamestnania neúnosný.

Preto je mimoriadne dôležité zaoberať sa dôslednou revíziou príjmov a výdavkov a tvoriť si finančnú rezervu tak, aby zohľadňovala aj horšie časy v podobe zdravotných komplikácií alebo dlhšej práceneschopnosti. Ideálna výška, ktorú by sme si mali mesačne odkladať na takéto účely je 10 % výplaty. Optimálna suma úspor je pritom aspoň 6-násobok mesačných výdavkov,“ vysvetľuje Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank. Podľa jej slov je vhodné vytvoriť si s týmto účelom trvalý príkaz, čím si zabezpečíme pravidelnosť takéhoto sporenia.

Ak je rodina zaťažená viacerými úvermi, je dobré zvážiť možnosť ich refinancovania, ktorá aj pri malom rozdiele v úrokových sadzbách môže priniesť nemalé úspory. Ušetrená suma môže následne pomôcť pri tvorbe potrebnej rezervy. „Zdravá kondícia osobných financií pritom vedie k znižovaniu finančného stresu, a tým aj väčšej psychickej pohode, ktorá sa odzrkadľuje na našom zdraví. Sú to prepojené nádoby„, dodáva Gáliková.

365.bank: Aj digitálna, aj s pobočkami. Prinášame bankovníctvo, ktoré je v digitále postavené na princípe „mobile first“. Do pobočiek prinášame nový, neformálny model obsluhy klienta, založený na priateľskom vzťahu. Produkty a služby vytvárame tak, aby boli pre klientov jednoduché a príjemné na používanie. Viac na www.365.bank.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Svetový deň zdravia, Zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zlá starostlivosť o zdravie v rodinách? Pozor, môže vás finančne zruinovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Danko vylúčil predčasné voľby, 76 poslancov podľa neho dokáže zabezpečiť fungovanie vlády

Predseda SNS zároveň pripomenul, že súčasná vláda sa nerodila ľahko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *