Home / POLITIKA / CENTRUM NATO V NEMECKU stráži AJ SLOVENSKÉ NEBO

CENTRUM NATO V NEMECKU stráži AJ SLOVENSKÉ NEBO

Britský denník Financial Times venuje pozornosť Centru kombinovaných leteckých operácií NATO v nemeckom Uedeme.

Hlboko vo vystuženom bunkri na severozápade Nemecka sa tucet vojakov vzdušných síl NATO hemží okolo počítačov rozmiestnených pred obrovskou obrazovkou s mapou vzdušného priestoru východnej Európy.

Asi 30 zelených bodiek, ktoré predstavujú lietadlá NATO, napĺňa oblohu na východnom krídle aliancie hraničiacej s Ruskom, Bieloruskom a Ukrajinou. Kombinácia bojových lietadiel, prieskumných lietadiel a podporných lietadiel je ukážkou sily zameranej na odstrašenie potenciálnej agresie z Moskvy, ako aj operáciami, ktoré zhromažďujú informácie o vojne na Ukrajine, ktorá by sa mohla vrátiť do Kyjeva. Kombinované letecké operačné stredisko NATO v Uedeme, blízko holandských hraníc, koordinuje všetky letecké operácie aliancie severne od Álp. Dohliada na vzdušnú prítomnosť, ktorá sa v čase mieru točí hlavne okolo ochrany neba NATO pred potenciálnymi inváziami, ale od invázie ruského prezidenta Vladimira Putina pred takmer šiestimi týždňami sa veľkosť a ciele aktivít rozšírili.

Americkí predstavitelia potvrdili, že Washington zdieľa spravodajské informácie s Kyjevom, ale neposkytuje údaje, ktoré by umožnili „zacielenie na ruské ciele v reálnom čase.“ NATO prevádzkuje viac ako tucet radarových lietadiel Boeing E-3A s približne šiestimi plavidlami s dlhým dosahom ich „oči na oblohe.“ Vzdušný priestor NATO hraničiaci s Ruskom je nepretržite monitorovaný v lokalite Uedem asi 75 mnohonárodnými jednotkami, ktoré potom môžu nariadiť bojovým lietadlám umiestneným na letiskách aliancie, aby zasahovali a zachytili potenciálne nepriateľské lietadlá. Riadiaci bunker Uedem môže tiež rozpoznať a sledovať riadené strely, ako napríklad tie, ktoré vypálilo Rusko, ktoré nedávno zasiahli vojenskú výcvikovú základňu na západe Ukrajiny, ktorú predtým využívalo NATO.

Zdroj: TU

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ORBÁNova VEŠTBA: Desaťročie VOJEN, nebezpečenstiev a NEISTOTY (videá)

Nadchádzajúce desaťročie bude obdobím nebezpečenstiev, neistoty a vojen, vyhlásil staronový premiér Viktor Orbán. „Nevzdáme sa ochrany …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.