Home / SLOVENSKO / KOTLEBA pustil do GATÍ a na súd ani neprišiel.

KOTLEBA pustil do GATÍ a na súd ani neprišiel.

5.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 5. marca 2022, 11:30

Pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a opozičným poslancom Marianom Kotlebom museli prerušiť pre nahlásenú bombu. Verejné zasadnutie bude pokračovať približne od 12:00.

Marian Kotleba sa nedostavil na utorkové verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR v kauze šekov s údajnou extrémistickou tematikou. Dôvodom, ktorý uviedol v ospravedlnení predloženom obhajcami je, že sa musí starať o chorého syna, keďže jeho manželka sa dlhodobo nachádza v zahraničí. Senát NS SR sa rozhodol, že napriek tomu sa zasadnutie uskutoční.

Súd bude rozhodovať

Kotleba zároveň žiadal o odročenie verejného zasadnutia, keďže sa ho podľa vlastných slov chcel zúčastniť. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz uviedol, že ospravedlnenie nepovažuje za dostatočne hodnoverné a navrhol zasadnutie vykonať.

Senát NS SR sa stotožnil s názorom prokurátora a verejné zasadnutie by sa preto malo uskutočniť. Predseda senátu Pavol Farkaš uviedol, že keďže zasadnutie svojím odvolaním v trestnej veci inicioval sám obžalovaný, je na ňom, aby si zabezpečil nevyhnutné záležitosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Voči verdiktu sa odvolal

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová uznala Kotlebu v októbri 2020 za vinného z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Za to mu uložila trest odňatia slobody v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, keďže sa obžalovaný voči rozhodnutiu odvolal.

Šeky s nacistickou symbolikou

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Viac k témam: Extrémizmus, Nacisti, Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Šeky, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kotleba na pojednávanie v kauze šekov neprišiel, na súde nahlásili aj bombu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko má tretí rok po sebe čoraz menej obyvateľov, hrubá miera pôrodnosti bola najnižšia za 100 rokov

Počet zomretých bol na Slovensku vyšší ako počet živonarodených detí už štvrtý rok za sebou.

Jeden komentár

  1. vsetko je to iba špinava politika…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *